• Wycieczka do Zalipia

•    Wycieczka jednodniowa dla uczniów kl. I – III

W malowanej wsi

w dn. 19.10.2022 r.

W ramach programu „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki  Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łuczycach otrzymała dofinansowanie do wycieczki  w wysokości 5 000 zł

Dnia 19.10.2022 r. uczniowie klas I, II i III pojechali na wycieczkę do Zalipia czyli „Malowanej wsi”. Dzieci na początku nie wierzyły swoim Paniom, że w Zalipiu to nawet studnie i budy są ozdobione kolorowymi kwiatami, jednak, gdy zobaczyły    na własne oczy te cuda, musiały w to uwierzyć.

Głównym celem naszej wycieczki był Dom Malarek, gdzie uczniowie zobaczyli przepięknie wymalowane ściany, skrzynie, meble i wiele innych przedmiotów. Dzieci wzięły udział w warsztatach malarskich, na których każdy otrzymał kolorowankę z wzorem zalipiańskim do pomalowania farbami, a w drugiej kolejności drewnianą łopatkę, ale już do samodzielnego stworzenia wzoru bez szablonu.  Trzeba przyznać, że do wykonania obu prac dzieci podeszły z wielkim zaangażowaniem i dzięki temu powstały naprawdę piękne prace. Po opuszczeniu Domu Malarek odwiedziliśmy Zagrodę Felicji Curyłowej. Zwiedzaliśmy stare chaty, które w środku, jak i na zewnątrz przykuwały nasz wzrok pięknymi i kolorowymi kwiatami.

To jednak nie był koniec naszej zaskakującej wycieczki. Na zakończenie wszystkich atrakcji wybraliśmy się na spacer po tarnowskim rynku oraz zawitaliśmy do Muzeum Okręgowego - Ratusz Galeria Sztuki Dawnej. W muzeum uczestniczyliśmy w lekcji muzealnej „Od gałganka do szlachcianki”, podczas której dzieci dowiedziały się, jak wyglądały staropolskie stroje. Uwieńczeniem tej lekcji było samodzielne ozdobienie lalki szlachcica lub szlachcianki w stroju szlacheckim.

Ten  dzień był pełen wrażeń i atrakcji.