• Wycieczka do województwa świętokrzyskiego

• Wycieczka dwudniowa dla uczniów kl. IV-VIII

Świętokrzyskie jest naj…

w dn. 24.10.2022 r.- 25.10.2022 r.

W ramach programu „Poznaj Polskę” Ministerstwa Edukacji i Nauki Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łuczycach  otrzymała dofinansowanie do wycieczki w wysokości 10 000 zł.

Głównymi celami dwudniowego wyjazdu w Świętokrzyskie było poznanie historii i kultury naszego kraju, poszerzanie wiedzy z różnych dziedzin życia społecznego i kulturalnego oraz rozbudzenie wśród uczniów zainteresowania naukami przyrodniczymi poprzez kreatywne działania edukacyjne. Kolejnym, ważnym aspektem wycieczki była integracja zespołów klasowych oraz zachęcenie uczniów   do aktywnego, inspirującego spędzania wolnego czasu.

Pierwszy dzień uczniowie wraz z opiekunami rozpoczęli od wizyty w Zamku Królewskim w Chęcinach. Pod okiem wykwalifikowanego przewodnika poznali dzieje zamku i losy ich dawnych mieszkańców. Dowiedzieli się, że warownia była kiedyś obiektem wysokiej rangi, ośrodkiem życia politycznego, miejscem przechowywania skarbca koronnego, rezydencją rodzin królewskich i więzieniem stanu. Największe wrażenie na uczniach zrobiło wejście na wysoką basztę zachodnią, skąd rozpościerał się piękny widok na ziemię świętokrzyską. Grupa zwiedziła także skarbiec, kaplicę, wieżę więzienną, strażnicę, loch i stanowisko do strzelania z łuku. Po skończonym zwiedzaniu wszyscy mieli czas na zakup pamiątek, w znajdujących się pod zamkiem straganach.

Następnie  uczestnicy wycieczki udali się do Nowej Słupi, skąd pieszo weszli do Świętokrzyskiego Parku Narodowego,  gdzie przeszli na Święty Krzyż  (góra Łysiec lub Łysa Góra) i do  najstarszego Sanktuarium w Polsce z relikwiami z Krzyża Chrystusa. Z przewodnikiem zwiedzili pobenedyktyński zespół klasztorny, przedchrześcijańskie obwałowania kamienne na Łysej Górze, krużganki oraz podziwiali panoramę  okolicy z tarasu widokowego.