• Zasady zdrowego żywienia

        •   

          ZASADY:

          1. Jedz regularnie 5 posiłków i pamiętaj o częstym piciu wody oraz myj zęby po jedzeniu.
          2. Jedz różnorodne warzywa i owoce jak najczęściej i w jak największej ilości.
          3. Jedz produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
          4. Pij co najmniej 3–4 szklanki mleka dziennie (możesz je zastąpić jogurtem naturalnym, kefirem i – częściowo – serem).
          5. Jedz chude mięso, ryby, jaja, nasiona roślin strączkowych oraz wybieraj tłuszcze roślinne zamiast zwierzęcych.
          6. Nie spożywaj słodkich napojów oraz słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
          7. Nie dosalaj potraw, nie jedz słonych przekąsek i produktów typu fast food.
          8. Bądź codziennie aktywny fizycznie co najmniej godzinę dziennie (ograniczaj oglądanie telewizji, korzystanie z komputera i innych urządzeń elektronicznych do 2 godz.).
          9. Wysypiaj się, aby Twój mózg mógł wypocząć.
          10. Sprawdzaj regularnie wysokość i masę ciała.

             

          Korzystaj z piramidy na co dzień

          To Ty kształtujesz nawyki żywieniowe swojego dziecka, dlatego spoczywa na Tobie duża odpowiedzialność. Oczywiście najprościej będzie, jeśli przy okazji zmienisz też swoje przyzwyczajenia, co wyjdzie na zdrowie Tobie i całej rodzinie! Pamiętaj, że jak wszędzie, tak i tu najlepsze efekty osiągniesz, dając za przykład siebie. Optymalnie byłoby popracować nad tym, zanim jeszcze dziecko pozna smak słodyczy czy napojów gazowanych, ale nigdy nie jest za późno.

          Razem z dzieckiem starannie planuj i omawiaj listę zakupów. Jednocześnie, aby ułatwić sobie zadanie i stosować bogatą w niezbędne dla Waszego zdrowia składniki dietę, korzystaj na co dzień z podpowiedzi piramidy zdrowego żywienia.
          Powieś w kuchni piramidę zdrowego żywienia, by pamiętać o przestrzeganiu podstawowych zasad prawidłowego odżywiania! Miej ją zawsze przed oczami, także wtedy, gdy razem z dzieckiem planujesz i przygotowujesz posiłki. Kolorowa piramida z rysunkami produktów w sposób bardzo obrazowy i precyzyjny ilustruje, jak należy komponować zdrowe posiłki, korzystając w odpowiednich proporcjach z produktów z każdej grupy żywieniowej. Możesz wykorzystać piramidę do dobrej zabawy i pożytecznej nauki - piramida jest prostą i sprawdzającą się pomocą uczącą zasad zdrowego żywienia.

           

          Pamiętaj

          Produkty przedstawione w piramidzie zdrowego żywienia dostarczają organizmowi wszystkie niezbędne dla zdrowia składniki. Każda z 5 grup wnosi wyjątkowy wkład w codzienną dietę. Zbilansowana, różnorodna dieta daje zdrowie, energię i dobre samopoczucie. Zapewniając dziecku kompletny zestaw potrzebnych składników z 5 grup żywieniowych (warzywa i owoce, produkty zbożowe, produkty mleczne, ryby, drób i mięso, orzechy i tłuszcze roślinne), możesz mieć pewność, że będzie się prawidłowo rozwijać i rosnąć.

          Zwróć uwagę, że nowa piramida zdrowego żywienia szczególną uwagę zwraca na aktywność fizyczną i sen. Dzieci od 6 do 12 lat powinny spać co najmniej 10 godzin dziennie. Warto kłaść się spać regularnie o tej samej porze, unikając przed snem w sypialni oglądania telewizji, przeglądania smartfona, czy innych urządzeń elektronicznych.

           

          Preferuj różnorodność

          Każda z grup dostarcza innych wartości pokarmowych, ale żadna nie może dostarczyć nam wszystkich. Dlatego najlepszym sposobem zaopatrzenia organizmu we wszystkie potrzebne składniki odżywcze jest urozmaicona dieta. Staraj się tak planować posiłki, by każdego dnia podawać dziecku inne produkty. Nawet kanapki mogą łączyć wartości z różnych grup - na przykład kanapka posmarowana cienko masłem z chleba wieloziarnistego z tuńczykiem, posiekaną zieloną pietruszką i cząstkami papryki.

           

          Czy wielkość porcji jest równa wielkości racji pokarmowej?


          Choć te dwa terminy są używane zamiennie, są nieco różne.
          Racja to standardowa ilość żywności.Piramida zdrowego żywienia określa standardowe racje dla produktów każdej z grup. Na przykład:

          • 1 filiżanka mleka czy jogurtu = racja dla produktów grupy mlecznej,
          • 1 kromka chleba gruboziarnistego = racja dla grupy zbóż


          Zalecana liczba racji zależy od wieku, płci i poziomu aktywności fizycznej.
          Wielkość racji rekomendowane przez piramidę mogą być różne (i często takie są) od rekomendowanych na opakowaniach żywności.
          Porcja to ilość pożywienia, którą spożywamy podczas posiłku. Wielkość porcji może być większa lub mniejsza niż racji rekomendowanej przez piramidę. Badania wykazują, iż spożywamy coraz większe porcje, co może być przyczyną nadwagi i otyłości.

          Nie zapominaj, by po każdym posiłku myć zęby, a jeśli nie będzie to możliwe, rób to ze swoim dzieckiej jak najczęściej.

           

          Co warto wiedzieć, by uniknąć błędów żywieniowych

          • Uważaj na wymyślne i modne diety, które rzadko są prawidłowo zbilansowane i - co najważniejsze - nie nadają się dla dzieci. Twoje dziecko rozwija się intensywnie, dlatego wymaga prawidłowego żywienia. Dieta wzbogacona np. w witaminę C, witaminy i składniki mineralne jest szczególnie ważną w okresie wzmożonych zachorowań na infekcje, w sezonie jesienno-zimowo-wiosennym, czy podczas dużego wysiłku fizycznego.
          • Pamiętaj, że niedobory żywieniowe, wzmożone zapotrzebowanie lub straty, a także tolerowane przez Ciebie - często dla świętego spokoju - niezdrowe przyzwyczajenia żywieniowe dziecka prowadzić mogą do jawnych lub utajonych niedoborów niektórych witamin (A, D, E, kwasu foliowego, B12) oraz makro- i mikroelementów (zwłaszcza wapnia, magnezu i żelaza).

           

          Aby zwiększyć swoją  wiedzę i świadomość zdrowych nawyków żywieniowych, informacji szukaj na stronach internetowych prowadzonych przez ekspertów z danej dziedziny. Więcej informacji możesz uzyskać ze strony prowadzonej przez Instytut Żywności i Żywienia -> https://ncez.pl/strona-glowna

            

    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łuczycach
      • 12 3871601 798 338 934
      • ul. Szkolna 11, 32-010 Łuczyce Poland
      • 1,5% podatku: KRS 0000052078 cel szczegółowy: SP Łuczyce
      • 6821603688
  • Galeria zdjęć

      brak danych