• Życiorys



        •      Karol Wojtyła urodził się 18 maja 1920 r. w miejscowości Wadowice, oddalonej około 50 km od Krakowa. Wadowice, to bardzo ciche miasteczko, niczym nadzwyczajnym niewyróżniające się. W latach 20-tych naszego wieku znaczną część mieszkańców stanowili Żydzi, którzy trudnili się handlem i rzemiosłem. Ludność polska pracowała w małych zakładach. Nie brakowało również wadowickiej inteligencji. Istniały różne szkoły, stąd duża liczba nauczycieli. Byli także adwokaci, lekarze i księża. Wszyscy oni byli na ogół ludźmi bogobojnymi, wyróżniającymi się żywą wiarą.

                  Rodzicami przysz
          łego Papieża byli Karol i Emilia z domu Kaczorowska. Ojciec był podoficerem. Cechowała go sumienność podczas wykonywanej pracy. Pani Emilia była kobietą prostą, o niewielkim wykształceniu i bardzo chorowitą. Karol Wojtyła przyszedł na świat jako trzecie dziecko. Starszy brat miał na imię Edmund. Przyszły Papież miał także siostrę, która zmarła zaraz po urodzeniu. Karol Wojtyła wychowywał się w rodzinie głęboko katolickiej, pełnej ciepła i miłości.

                  Dzieci
          ństwo Karola nie było łatwe. Gdy miał 9 lat umarła jego ukochana mama. Można sobie tylko wyobrazić, czym była strata matki dla małego, wrażliwego chłopca. Nie doszedł jeszcze do siebie po tym przeżyciu, a już 3 lata później umarł starszy brat Edmund, który będąc lekarzem zaraził się od jednego z pacjentów. Po latach Ojciec św. wspomina: "Głęboko wyryły się w mej pamięci te wydarzenia. Śmierć brata chyba głębiej niż matki, zarówno ze względu na szczególne okoliczności rzec można tragiczne, jak też z uwagi na moją większą już wówczas dojrzałość". Z pewnością małemu Karolowi brakowało wspólnie spędzanych chwil ze starszym bratem, a zwłaszcza wspólnej gry w piłkę, różnych zabaw i rozmów. Brak matki i brata wynagradzał ojciec. Po latach Jan Paweł II powie: "Życie duchowe ojca po stracie żony i starszego syna niezwykle się pogłębiło. Patrzyłem z bliska na jego życie, widziałem jak umiał od siebie wymagać, widziałem jak klękał do modlitwy. To było najważniejsze w tych latach, które tak wiele znaczą w okresie dojrzewania młodego człowieka. Patrząc na niego, nauczyłem się, że trzeba samemu sobie stawiać wymagania i przykładać się do spełniania własnych obowiązków".

                 W roku 1941 powalony ci
          ężką chorobą umiera ojciec przyszłego Papieża. Karol Wojtyła mając 20 lat pozostaje sam. Jednak towarzyszące mu przy tym cierpienie sprawiło, że jeszcze mocniej przylgnął do Chrystusa. Wybuch II wojny światowej zastał Karola w Krakowie, gdzie po skończonym gimnazjum wstąpił na Uniwersytet Jagielloński. Brak funduszy na utrzymanie sprawił, iż Karol Wojtyła przyjął pracę jako robotnik w kamieniołomach. Pracował bardzo ciężko przez 8 godzin dziennie w bardzo trudnych warunkach. Bardzo lubił czytać, zwłaszcza literaturę piękną. Dlatego też wybrał literaturę polską jako kierunek swoich studiów. Myślał także o aktorstwie próbując swoich sił w różnych przedstawieniach. Sam nawet pisał sztuki teatralne i wiersze. Decyzję zostania kapłanem podjął jesienią 1942 r. Uczęszczał na tajne wykłady odbywające się w różnych miejscach Krakowa. Tak było aż do zakończenia wojny. Dnia l listopada 1946 r., tj. nieco ponad 50 lat temu, otrzymał święcenia kapłańskie.

                Po
          święceniach jako młody ksiądz Karol Wojtyła wyjeżdża na półtoraroczne studia do Rzymu. Po powrocie zostaje skierowany do jednej z wiejskich parafii, niedaleko Krakowa. Poznaje tam smak duszpasterskiej pracy odprawiając Msze św., udzielając chrztów, ślubów, odwiedzając chorych, itp. Po 7 miesiącach pracy w Niegowici, zostaje przeniesiony do uniwersyteckiej parafii św. Floriana w Krakowie. Tam, wśród studentów, ujawnia się jego nadzywczajna umiejętność pracy z młodzieżą. W wolnych chwilach organizuje wycieczki, zwłaszcza w góry, które tak bardzo kocha, albo spływy kajakowe. Ubrany na sportowo przewodzi grupce młodzieży, która czule nazywa go "wujkiem".

                 Po 9 latach pracy ze studentami, w roku 1958, ks. Wojty
          ła został wezwany przez Prymasa Polski Stefana Wyszyńskiego do Warszawy. Wiadomość, jaką tam otrzymał była zaskakująca. Ojciec św. mianował go biskupem pomocniczym Krakowa. Miał wtedy 38 lat. Jako biskup nadal znajdował czas dla młodych ludzi, choć już nie w takim zakresie jak to miało miejsce wcześniej. Kiedy po śmierci Ks. Arcybiskupa Baziaka został powołany przez papieża Pawła VI na Metropolitę Krakowskiego, powiedział w swym przemówieniu ingresowym 8 marca 1964 r.: "Chcę być zjednoczony z Chrystusem w kapłaństwie i pasterstwie przez Matkę Jego (...) Od dawna o tym się przekonałem, że inaczej wejść w Dzieło Chrystusa jak przez Nią jest bardzo trudno (...) i pragnę także was wprowadzić przez Nią w to Dzieło, które wszyscy razem mamy tworzyć i które nas wszystkich ma tworzyć". Swoje rządy arcybiskupie w Krakowie objął w wielkim zaufaniu do ludzi. W roku 1967 został mianowany Kardynałem, w 1969 zastępcą Przewodniczącego Rady Głównej Konferencji Episkopatu Polski, a więc zastępcą na tym stanowisku Prymasa Polski, ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego. Mając 47 lat został kardynałem.

                Zgodnie z tradycj
          ą Kościoła kardynałowie dokonują wyboru nowego papieża w czasie tzw. konklawe. Na takie też konklawe w październiku 1978 r. udał się kardynał Wojtyła. Zostało ono zwołane po śmierci papieża Jana Pawła I. Dnia 16 października 1978 r., po wspólnych modlitwach, kardynałowie przystąpili do kolejnego głosowania, którego wyniku nikt nie przewidywał. Większość kardynałów oddała głos na 58 letniego kardynała z Polski, z kraju, w którym rządzili marksiści i ateiści. Było to tym bardziej zaskakujące, iż po 456 latach wybrano papieża nie - Włocha. Na słowa kardynała przewodniczącego: "Czy przyjmujesz wybór?" Karol Wojtyła odpowiedział - "Tak". Każdy nowo wybrany papież ma prawo przybrania nowego imienia. W hołdzie dla ostatnich trzech papieży kard. Karol Wojtyła przyjął imię Jan Paweł II. Zasiada na stolicy piotrowej jako 264 papież.

                                         
          WAŻNIEJSZE WYDARZENIA
          Z ŻYCIA KAROLA WOJTYŁY

          Rok
          1919
          Rodzice Ojca
          św. z jego starszym bratem Edmundem zamieszkali w Wadowicach,
          Rynek 2 m. 4 (obecnie ul. Kościelna 7).


          18 maja 1920
          Urodzi
          ł się Karol Józef Wojtyła, syn Karola i Emilii z Kaczorowskich;20.VI.1920 - ochrzczony w kościele parafialnym pw. "Ofiarowania NMP" przez ks. Fr. Żaka, kapelana wojskowego.


          15 października 1926
          Zaczyna ucz
          ęszczać do męskiej siedmioklasowej Szkoły Powszechnej im. M. Wadowity w Wadowicach
          (wówczas Szkoła Powszechna mieściła się w budynku magistratu wadowickiego na Rynku obok kościoła).


          13 kwietnia1929

          Śmierć Matki (została pochowana na cmentarzu w Wadowicach; później przeniesiona do grobu rodzinnego na cmentarzu wojskowym w Krakowie, gdzie pochowani są również ojciec i brat Ojca św.).


          5 grudnia1932


          Śmierć brata, Edmunda Wojtyły.


          14 grudnia1935
          Przyj
          ęty na sodalisa mariańskiego (kandydatem do S. M. był od r. 1933).


          26 kwietnia1936
          Wybrany na prezesa Sodalicji Maria
          ńskiej uczniów gimnazjum męskiego. Prezesem byt przez dwie kadencje (do20.III.1938 r.).


          maj 1938
          Przyjmuje sakrament bierzmowania.


          14 maja 1938
          Sk
          łada egzamin dojrzałości (matura).


          20.VI.-17.VII.1938
          Odbywa służbę pracy w 7 Batalionie 9 Kompanii Junackich Hufców Pracy w Żubrzycy Górnej.

          lato
          1938
          Przeprowadza się z ojcem do Krakowa. Zamieszkali w domu rodziny Kaczorowskich
          na Dębnikach przy ul. Tynieckiej 10.


          wrzesień '38
          Rozpoczyna studia na Wydziale Filozoficznym Uniwersytetu Jagiello
          ńskiego (Polonistyka);
          zaangażowany równocześnie w teatrze studenckim.


          6 listopada 1939
          Niemcy aresztuj
          ą profesorów UJ. Likwidacja Uniwersytetu.


          luty 1940

          Poznaje Jana Tyranowskiego (wywarł duży wpływ na życie duchowe Karola).


          wrzesień '40
          Rozpoczyna prac
          ę w Kamieniołomie na Zakrzówku.


          18 lutego 1941

          Śmierć ojca. Pochowany w grobowcu rodzinnym na cmentarzu wojskowym.


          lato 1941
          Przechodzi z kamienio
          łomów do Fabryki Sody na Solvayu (pracował tam do sierpnia 1943 r.).
           Przez cały czas brał udział w konspiracyjnym Teatrze Rapsodycznym.


          październik '42
          Rozpoczyna studia na tajnych kompletach Wydzia
          łu Teologicznego UJ jako kleryk zakonspirowanego Seminarium Archidiecezji Krakowskiej.


          1 listopada 1946
          Otrzymuje
          święcenia kapłańskie z rąk Ks. Kard. Adama Sapiehy.


          15 listopada 1946
          Wyje
          żdża na studia do Rzymu.


          15 czerwca 1948
          Powraca do Polski. Zostaje mianowany wikariuszem parafii w Niegowici,
          a następnie parafii św. Floriana w Krakowie.
           Kontynuuje studia na UJ oraz zajmuje się młodzieżą studencką. Pracuje naukowo.


          1 września 1951
          Otrzymuje urlop naukowy na przygotowanie habilitacji (3.XII.'53 uzyska
          ł tytuł docenta etyki i teologii moralnej). Przeniesiony do kościoła św. Katarzyny prowadzi duszpasterstwo młodzieży akademickiej, nauczycieli, służby zdrowia.


          25 marca 1955
          Zostaje cz
          łonkiem-współpracownikiem Towarzystwa Naukowego KUL.
          Prowadzi wykłady i seminarium na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.


          28 września1958
          Przyjmuje sakr
          ę biskupią w katedrze wawelskiej z rąk abpa Eugeniusza Baziaka.


          11.X. 1962 - 8.XII.1965
          Sobór Watyka
          ński II. Bierze udział we wszystkich czterech sesjach Soboru.


          18 stycznia1964
          Zostaje mianowany Arcybiskupem Metropolit
          ą Krakowskim.


          8 marca 1964
          Odbywa Ingres do Archikatedry Wawelskiej.


          5 września 1965
          Uroczy
          ście oddaje Archidiecezję Krakowską Matce Bożej.



          28 czerwca 1967
          Zostaje kardyna
          łem.


          16 PAŹDZIERNIKA 1978
          ZOSTAJE WYBRANY PAPIEŻEM I PRZYJMUJE IMIĘ JAN PAWEŁ II
    • Kontakty

      • Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łuczycach
      • 12 3871601 798 338 934
      • ul. Szkolna 11, 32-010 Łuczyce Poland
      • 1,5% podatku: KRS 0000052078 cel szczegółowy: SP Łuczyce
      • 6821603688
  • Galeria zdjęć

      brak danych