• Wakacyjne rady - zwierzęta

• JAK ZACHOWAĆ SIĘ W RAZIE ATAKU PSA?

Agresywny pies wysyła znaki ostrzegawcze:

• ma zjeżoną sierść, położone uszy, sztywne nogi, uniesiony ogon,
          • warczy, szczeka, pokazuje zęby, skacze dookoła osoby, którą osacza.

Co wtedy zrobić?

• Stań, nie uciekaj.
          • Nie patrz psu w oczy, nie okazuj strachu.
          • Nie odwracaj się, zwłaszcza jeśli jest duży, bo gdy skoczy na ciebie, może Cię przewrócić.
          • Stań do psa bokiem, na lekko rozstawionych nogach. To pozwali Ci utrzymać równowagę.
          • Staraj się przyjąć pozycję żółwia. Ochronisz te części ciała, które zwykle gryzie pies.

Przestrzegajcie swoje dziecko przed kontaktami z dzikimi zwierzętami, bezpańskimi psami, które choć miłe i spokojne mogą być niebezpieczne i np. dotkliwie pogryźć czy zarazić wścieklizną. Uczcie dziecko, że nie wolno podchodzić do zwierzęcia, które nie ucieka przed nami, nie wolno go głaskać lub drażnić w jakikolwiek sposób. W razie kontaktu z psem zachowajcie spokój, nie uciekajcie, nie krzyczcie, nie patrzcie mu w oczy, nie wykonujcie szybkich ruchów. Jeżeli pies zaatakuje przyjmijcie postawę "żółwia".

Tak przyjmuje się pozycję żółwia:

• spleć dłonie do wewnątrz,
          • schowaj kciuki do środka,
          • załóż ręce na kark,
          • osłoń nimi także uszy,
          • kucnij,
          • przyciągnij głowę do kolan.

Pies, zniechęcony taką postawą i brakiem reakcji ze strony ofiary, na ogół odchodzi.

Co robić w przypadku pogryzienia przez psa lub inne zwierzę:

• zapytaj o okoliczności pogryzienia, czy nie ma podstaw do obaw o wściekliznę,
          • zapytaj poszkodowanego, czy nie jest na coś uczulony, i jeśli to możliwe wezwij pomoc,
          • powyżej ukąszenia nałóż szeroki bandaż, opaskę Biera i pozwól na wypływ krwi z rany,
          • uspokój poszkodowanego, połóż go lub posadź z podparciem, nie pozwól mu chodzić,
          • przemyj ranę wodą z mydłem,
          • jeżeli rana silnie krwawi, nałóż opatrunek uciskowy i unieruchom uszkodzoną kończynę,
          • zapewnij poszkodowanemu pomoc medyczną,
          • jeżeli został pogryziony przez psa, ustal jego właściciela i fakt, czy pies był szczepiony,
          • jeżeli został pogryziony przez zwierzę leśne, skontaktuj się z służbą leśną.