13 listopada 2024 r. klasy V – VI udały się na wycieczkę na Wawel. Tym razem starsi uczniowie naszej szkoły zwiedzili Skarbiec Koronny oraz uczestniczyli w lekcji muzealnej – Renesans na Wawelu.
Pierwszym punktem programu była lekcja muzealna „ Renesans na Wawelu” .
Uczniowie poznali cechy odrodzenia na przykładzie architektury, malarstwa, rzeźby i wystroju wnętrz. Oglądając zamek, mogli sobie wyobrazić, jak wyglądał on na samym początku oraz porównać z obecnym stanem. Poznali okoliczności jego założenia i krótką historię przebudowy. Dowiedzieli się, dlaczego Zygmunt Stary wziął sobie za żonę Włoszkę, co otrzymał w podarunku ślubnym, dlaczego kaplica Zygmuntowska ma kształt kwadratu i wiele innych ciekawostek.
Przemierzając komnaty, uczniowie podziwiali ich przepych oraz piękno arrasów zdobiących ściany. Stopniowo zgłębiali tajemnice architektury Wawelu i jego otoczenia.
Następnie uczniowie obejrzeli ekspozycję Skarbca, która nawiązuje do mieszczącej się niegdyś w tej części zamku historycznej instytucji – Skarbca Koronnego, znaku suwerenności Królestwa Polskiego, a następnie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Od XIV wieku w Skarbcu przechowywano insygnia władzy królewskiej (korony, berła, jabłka, miecz zwany Szczerbcem, ewangeliarz i tacę, służące koronacjom królewskim), a także kosztowności, składające się na oficjalny majątek państwa. Zwiedzający dowiedzieli się od pani przewodnik, że równolegle w zamku istniał prywatny skarbiec monarchy, złożony z osobistych insygniów, kosztowności oraz wspaniale zdobionych naczyń. Zasoby Skarbca Koronnego pomnażane przez dary dyplomatyczne i zapisy monarchów, w tym ogromny dar testamentowy Zygmunta Augusta, nie były ogólnodostępne. Pojedyncze przedmioty wyjmowano ze skarbca jedynie przy wyjątkowych okazjach, przede wszystkim na koronacje królewskie.
Wizyta na Wawelu była doskonałą lekcją historii, podczas której uczniowie zrozumieli, że warto jest odkrywać karty przeszłości Polski poza szkolnymi ławkami.