Drodzy Rodzice
Ze względu na chorobę Pani Doroty Kani, zebranie z rodzicami zostaje przesunięte na tydzień później czyli 15.09 br. godz. 17:00.
Za zmianę przepraszamy.
Drodzy Rodzice
Ze względu na chorobę Pani Doroty Kani, zebranie z rodzicami zostaje przesunięte na tydzień później czyli 15.09 br. godz. 17:00.
Za zmianę przepraszamy.
POSIŁKI SZKOŁA PODSTAWOWA
Szanowni Państwo
W chwili obecnej obiady w szkole podstawowej będą zamawiane jak do tej pory czyli przez aplikację/stronę ZAMÓWPOSIŁEK.PL
Od 5.09 br. obowiązywać następujące będą ceny:
I danie 3zł
II danie 11zł
Deser 3zł
Instrukcja dot. obsługi strony/aplikacji znajduje się w linku poniżej
https://bit.ly/2MMuK8D oraz w załączniku informacja_SP_Luczyce.doc
O zmianach zgodnie z nowymi przepisami dot. stołówek szkolnych w naszej szkole (art. 106 i 106a ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. Prawo oświatowe (Dz. U. z 2021 r. poz. 1082, z 2022 r. poz. 655)) będziemy informować.
POSIŁKI ODDZIAŁY PRZEDSZKOLNE
W oddziałach przedszkolnych jest możliwość zamawiania posiłków (śniadanie, obiad i podwieczorek) od dnia 1.09 br. Możliwość zgłaszania chęci zamówienia posiłków jest pod numerem tel. 798338934 – proszę o wysłanie wiadomości sms z informacją: imię i nazwisko dziecka oraz jaki posiłek życzą sobie Państwo na dany dzień z uwzględnieniem ram czasowych: możliwość zamówienia śniadania do godz. 14:30 dnia wcześniejszego, zamawianie obiadów do godz. 8:30 tego samego dnia.
Kwoty następujących posilkow:
Sniadanie 3zl
obiad 9zl
podwieczorek 1,50zl
Bardzo proszę o rozważne zamawianie zestawów obiadowych, gdyż nie ma możliwości zabierania do domu oraz odbierania posiłków ze szkoły jeśli dziecko/uczeń będzie nieobecny w szkole/oddziale przedszkolnym w danym dniu bądź zapomni zgłosić się w trakcie przerwy obiadowej (dot. szkoły).
Więcej informacji znajduje się w zakładce ,,Catering".
Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łuczycach z radością witali się po wakacjach, a na ich twarzach widać było uśmiechy. Najmłodszym z dumą towarzyszyli rodzice. Pierwszy września to ważny dzień dla uczniów, szczególnie dla tych, którzy po raz pierwszy rozpoczną naukę w szkole. Dla innych to kolejny rok pełen nadziei i planów.
Część oficjalną rozpoczęliśmy od odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego oraz uczczenia minutą ciszy pamięci Poległych za Ojczyznę podczas II wojny światowej.
Nowy rok szkolny 2022/2023 zainaugurowała Pani Dyrektor Danuta Kozera, która przywitała wszystkich obecnych, szczególnie pierwszoklasistów i przekazała potrzebne informacje dotyczące organizacji roku szkolnego. Po oficjalnym zakończeniu uczniowie udali się do klas spotkać się ze swoimi wychowawcami.
Z okazji rozpoczynającego się nowego roku szkolnego 2022/2023 Nauczycielom, Pracownikom administracji, Rodzicom, Uczniom i przyjaciołom Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łuczycach życzymy, aby nadchodzący czas był okresem pomyślnej współpracy, wzajemnej życzliwości oraz licznych sukcesów we wszystkich działaniach.
Drodzy Rodzice
W dniu 1 września 2022 r. Oddziały Przedszkolne będą funkcjonować w godzinach 6:30 do 17:00.
Pierwszy dzień w grupie najmłodszej (3,4-latkowie) „Rybki” przewidziany jest na adaptację (sala nr 1). Rodziców nowoprzyjętych dzieci zapraszamy na godzinną adaptację od 10:00 do 11:00 (rodzic może tę godzinę spędzić razem z dzieckiem w sali).
Rodziców chcących porozmawiać z wychowawcami zapraszamy do kontaktu indywidualnego (osobiście po zajęciach). Szczegółowe informacje dotyczące organizacji pracy przygotowane przez wychowawców Oddziałów Przedszkolnych zostaną umieszczone na stronie internetowej i przekazane rodzicom w wersji papierowej.
Catering
W oddziałach przedszkolnych jest możliwość zamawiania posiłków (śniadanie, obiad i podwieczorek) od dnia 1.09 br. Możliwość zgłaszania chęci zamówienia posiłków jest pod numerem tel. 798338934 – proszę o wysłanie wiadomości sms z informacją: imię i nazwisko dziecka oraz jaki posiłek życzą sobie Państwo na dany dzień z uwzględnieniem ram czasowych: możliwość zamówienia śniadania do godz. 14:30 dnia wcześniejszego, zamawianie obiadów do godz. 8:30 tego samego dnia.
Kwoty następujących posilkow:
Sniadanie 3zl
obiad 9zl
podwieczorek 1,50zl
W załączniku znajdują się informacje wyposażenia dziecka rozpoczynającego zajęcia w oddziałach przedszkolnych (3,4,5-laki oraz zerówka) w roku szkolnym 2022/2023.
Szanowni Państwo
W poniższym załączniku udostępniamy informacje dot. wyprawki pierwszoklasisty na nowy rok szkolny 2022/2023.
Czas na realizację zakupu potrzebnych przyborów - drugi tydzień września (12-16.09).
wyprawka_pierwszoklasisty.docx
Dodatkowe przypomnienie! Osoby nowo przyjęte, które nie uczeszczaly do zerówki w SP Łuczyce i nie dostarczyły jeszcze dokumentu dot. gotowości dziecka do podjęcia nauki w szkole podstawowej, proszone są o złożone w dniu rozpoczęcia do sekretariatu (możliwość wykonania ksera).
24 czerwca 2022 roku zakończyliśmy rok szkolny 2021/22. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 8.00. Pierwsi pożegnali naszą szkołę najmłodsi uczniowie. Pani dyrektor Danuta Kozera podziękowała rodzicom za pracę na rzecz szkoły i pożegnała uczniów życząc im udanego i bezpiecznego wypoczynku. Podczas spotkania zostały wręczone nagrody dla najmilszego ucznia i najmilszej uczennicy. Dzieci z klas pierwszych przedstawiły krótki program artystyczny. Zostały wręczone nagrody dla dzieci biorących udział w Międzynarodowym Konkursie Kangur Matematyczny – w klasach młodszych to Julian Skubis i Wojciech Dusza.
21 czerwca w naszej szkole odbył się turniej tenisa stołowego dla wszystkich chętnych uczniów klas starszych. Do rywalizacji przystąpiło 18 chłopców i 5 dziewcząt. Panowie rywalizowali ze sobą systemem pucharowym do dwóch wygranych setów. Po emocjonujących, stojących na wysokim poziomie zmaganiach ostatecznie najlepszy okazał się najwyżej rozstawiony Kordian Kałkus z klasy VII, który w wielkim finale pokonał swojego kolegę Sebastiana Czekaja 3:1. Kordianowi tym samym udało się obronić tytuł sprzed roku. Na trzecim miejscu podium stanął Jakub Kędzierski także z klasy VII, który pokonał Krzysztofa Roga z klasy VIII.
Dziewczęta rywalizowały systemem każdy z każdym. Zwyciężyła Katarzyna Róg (kl. VI) przed Mariką Brodowską (kl. VI) i Lilianną Wójcik (kl. V). Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne upominki, a najlepsi pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.
W obecnym roku szkolnym 2021/2022 uczniowie klas V-VIII uczestniczący w programie Małopolskie Talenty mieli możliwość wzięcia udziału w ciekawych wycieczkach organizowanych w Krakowie jak i w Warszawie. Wśród miejsc jakie zwiedzili były (Kraków): Ogród Doświadczeń, Ogród Botaniczny, Podziemia Rynku Krakowskiego, uczestniczenie w lekcjach muzealnych Collegium Maius oraz Warszawa: Stadion Narodowy, Pałac Kultury i Nauki, Starówka.
Zapraszamy do oglądnienia relacji zdjęciowej z wycieczek.
Kolczyki z plastiku, klapki z butelki PET czy roboty z kartonu? Fantazja uczniów nie zna granic. W ramach Dnia Ziemi uczniowie klas starszych wykonywali ciekawe przedmioty z użyciem surowców wtórnych. Uczniowie wykazali się nie tylko dużą pomysłowością, ale także dużymi umiejętnościami manualnymi i wyobraźnią przestrzenną. Komisja oceniająca prace przyznała następujące nagrody i wyróżnienia:
I miejsce – Bartosz Frys kl. V
II miejsce – Kamil Nizioł kl. V
III miejsce – Martyna Urbanowska kl. VII
Wyróżnienia: Emma Nocoń, Emilia Korżyńska, Karina Kałkus, Amelia Gimza, Mateusz Kupiec
Wszystkim wyróżnionym gratulujemy.
W dniach 28 maja do 3 czerwca 2022 roku uczniowie klas IV , VII i VIII wraz z opiekunami uczestnicząc w wyjeździe na zieloną szkołę , na Mazury - Ruciane- Nida nad Jeziorem Bełdany - mieli możliwość podziwiania naturalnego piękna oraz poznania tradycji i kultury regionu mazurskiego. Oprócz zajęć profilaktycznych wszyscy aktywnie spędzali czas podczas wspólnych wojaży czy spacerów.
W ramach zielonej szkoły odbywały się następujące wycieczki turystyczne, zwiedzanie m.in. :
Parku Dzikich Zwierząt w Kadzidłowie, gdzie uczniowie wraz z przewodnikiem spacerowali wśród zagród zwierząt.
Twierdzy Boyen należącej do najlepiej zachowanych XIX-wiecznych budowli obronnych w Polsce.
Giżycka miasta zwanego stolicą żeglarstwa, w którym zobaczyli m.in. słynny w całej Polsce most obrotowy, amfiteatr, Port Żeglugi Mazurskiej.
Wilczego Szańca - tutaj podziwiali byłą kwaterę wojenną Adolfa Hitlera, gdzie bunkry wciąż kryją wiele zagadek i imponują swoimi rozmiarami, rozmachem oraz solidnością.
Mikołajek , w których podczas spaceru widzieli m.in. Wioskę Żeglarską, rynek.
Zamku w Malborku najpotężniejszej twierdzy średniowiecznej Europy.
Odbył się również:
spływ kajakami trasą Krutyń – Ukta, podczas którego każdy musiał wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną , ale również opanowaniem i odpowiedzialnością za siebie i kolegę lub koleżankę. Nagrodą było nie tylko dotarcie do wyznaczonego miejsca, ale przede wszystkim obcowanie z naturą okalającą brzegi rzeki.
Rejs statkiem po największym jeziorze w Polsce - Jeziorze Śniardwy.
Pobyt na zielonej szkole to nie tylko zwiedzanie, ale również aktywne spędzanie czasu, podczas którego uczestnicy mieli możliwość poznania piękna przyrody m.in. uczestnicząc w wycieczce rowerowej , podchodach survivalowych czy grach terenowych.
Wyjazd był także idealną okazją do nauki samodzielności i odpowiedzialności. Systematycznie wdrażano zasady kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych oraz zasady savoir – vivre przy stole. Zielona szkoła okazała się bardzo dobrym sposobem na integrację. Uczniowie uczestniczyli we wspólnych zabawach m.in. paintball i konkursach m.in. Masterchef ucząc się przy tym zasad tzw. zdrowej rywalizacji.
Na zawsze zapamiętają mile spędzony czas.
Mimo że wrócili już z Mazur, to w ich głowach jeszcze długo pozostaną wspomnienia z TEJ ZIELONEJ SZKOŁY.
W niedzielę 5 czerwca 2022 roku na terenie naszej szkoły odbył się Festyn Rodzinny.
Atrakcjami imprezy były występy dzieci, zawody sportowe, dmuchańce, bańki mydlane, wata cukrowa, tatuaże, malowanie twarzy, zabawy z chustą animacyjną, zaplatanie warkoczyków,, gry i zabawy logopedyczne, malowanie rosnącymi farbami, robienie zwierzątek z tektury, portrety rodzinne, grill i kawiarenka. Wszystkie atrakcje były bezpłatne, fundowane przez Radę Rodziców a napoje przez Pana Marka Thiera, firma PP-H-U THIER. Dziękujemy Panu Markowi za sponsorowanie napojów podczas wielu imprez szkolnych.
W trakcie trwania pikniku dzieci z szerokimi uśmiechami biegały od atrakcji do atrakcji. Aby trochę ostudzić emocje, strażacy uruchomili fontannę, ale to jeszcze wzmogło ekscytację ;). Emocje opadły dopiero po zamknięciu wszystkich stoisk, ale impreza z pewnością pozostanie w pamięci na długo.
Przewidziane atrakcje:
Udział w pikniku jest bezpłatny, wszystkie atrakcje są zapewnione i sponsorowane przez Radę Rodziców.
Z przyjemnością i ogromną satysfakcją ogłaszamy wyniki konkursu Mam Talent Show.
Laureaci konkursu w kategorii Śpiew:
I miejsce Zofia Balawajder kl. Ia
II miejsce Maja Orzechowska kl. III
III miejsce Zofia Dawidowska kl. Ib
Laureaci konkursu w kategorii Inne:
I miejsce Filip Machaj kl.IV oraz Dominika Jamróz kl. V
II miejsce Filip Stańczak kl. VI
III miejsce Wiktoria Skubis kl. V
Wyróżnienia:
Lena Gonet kl. V
Jan Kot kl. III
Anna Gadzinowska kl. III
Maja Orzechowska i Oliwia Cichoń kl. III
Gratulujemy zwycięzcom i serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Uczniowie klasy piątej w ramach lekcji plastyki malowali ważne miejsca w Łuczycach.
Prace plastyczne uczniów przedstawiają: Salę gimnastyczną, Rzeczkę na łąkach, Pizzerię, Bistro M, Ośrodek zdrowia, Stację kolejową, Las, Wąwóz, Kapliczkę, Wiadukt kolejowy, Plac zabaw, Boiska sportowe, Szkołę, Lewiatan, Paczkomat, Kurhan, Remizę Strażacką.
Uczniowie sami wybrali ważne i ciekawe miejsca, które chcą namalować.
Prace uczniów są różne, jedne to proste zwyczajne rysunki, inne to małe dzieła sztuki. Najważniejsze, że wszystkie malowane sercem.
SPOTKANIE Z PRACOWNIKIEM KOMENDY MIEJSKIEJ PAŃSTWOWEJ STRAŻY POŻARNEJ W KRAKOWIE P. MARCINEM ORZECHOWSKIM
Mieszkaniec Łuczyc, a zarazem tato naszych uczennic z klasy pierwszej i trzeciej 6 kwietnia przeprowadził prelekcję dla uczniów nauczania zintegrowanego.
W czasie prezentacji przedstawił zakres działalności Straży Pożarnej do których należą:
Omawianie kolejnych punktów działalności towarzyszyły piękne fotografie przedstawiane na tablicy multimedialnej.
Wielką atrakcją dla uczniów była prezentacja kombinezonu strażackiego , takiego który strażacy wkładają jadąc do pożaru. Zostały tez zaprezentowane na żywo narzędzia którymi posługują się strażacy w przypadku pożaru, powodzi czy wypadków drogowych.
Prezentacja -> Straz_Pozarna.odp
SPOTKANIE ZE STOLARZEM Z ŁUCZYC P.PIOTREM LEŚNIEWSKIM
We wtorek 17 maja klasa trzecia odbyła spotkanie z p. Piotrem Leśniewskim wykonawcą tablic informacyjnych na trasie ścieżki spacerowej w Łuczycach.
Pan Piotr zaprosił klasę do swojego warsztatu stolarskiego.
Opowiedział dzieciom o swojej pracy. Przedstawił swoja pracownię ,maszyny za pomocą których dokonuje się obróbki drewna. Pokazał narzędzia i maszyny których używano dawniej i te nowoczesne których używa się teraz. Opowiedział rodzajach drewna z których wykonuje meble pokojowe, kuchenne, ogrodowe, balustrady, parapety, drzwi itp.
Zachęcał dzieciaki do nauki matematyki , a w przyszłości fizyki , bo zdobyta na tych przedmiotach wiedza na pewno jest przydatna w wykonywaniu zawodu stolarza.
Na koniec zapytał o wrażenia z trasy spacerowej. Uczniowie powiedzieli, że bardzo im się podobało, a zaznaczenie trasy tabliczkami to super pomysł.
16 maja klasy I-III wybrały się na wycieczkę po naszej miejscowości. Celem było poznanie charakterystycznych miejsc oraz ich historii. Wycieczkę rozpoczęliśmy od zaliczenia pierwszego punktu trasy wraz z jej mapą który znajduje się przy stacji kolejowej. Następnie mijaliśmy kapliczkę Matki Boskiej, kaplicę p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz punkt historyczny w wąwozie oraz przyrodniczy pod lasem. Tam klasy I i II zawróciły, a następnie odwiedziły kolejny punkt trasy - Remiza Straży Pożarnej w Łuczycach, Szkoła Podstawowa w Łuczycach oraz Dwór. Najwytrwalsza klasa trzecia przeszła całą trasę spacerową. Dzięki tej wycieczce dzieci poznały nie tylko ciekawe obiekty i ich historię, ale miały też okazję do podziwiania przyrody i piękna najbliższego otoczenia.
W ramach realizacji projektu "Moja mała Ojczyzna" uczniowie klasy trzeciej wykonali prace przedstawiające Łuczyce. Były to prace grupowe metodą projektu. Uczniowie samodzielnie decydowali o formie i zakresie pracy. Spotykali się po lekcjach, aby wspólnie wykonać prezentację swojej pracy. Była to makieta, mapa Łuczyc, plakaty oraz prezentacje multimedialne. Uczniowie bardzo zaangażowali się w realizację zadania, w wyniku którego powstały piękne, zamieszczone poniżej prace.
Prezentacja_6_(1).pptx
O życie należy dbać, a w sytuacjach zagrożenia trzeba umieć je ratować. Dlatego 26 kwietnia 2022 roku zorganizowane zostało spotkanie uczniów klas I - III z Ratownikiem Medycznym p. Stefanem Balawajder. Uczniowie wzięli udział w szkoleniu z zakresu udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej oraz prawidłowego zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia lub zdrowia. Podczas spotkania uczniowie uczyli się jak należy sprawdzać u człowieka przytomność, oddech i tętno oraz w jaki sposób można pomóc osobie poszkodowanej zanim przyjedzie zespół ratownictwa medycznego. Dużym zainteresowaniem uczniów cieszyły się ćwiczenia praktyczne na fantomie, resuscytacja krążeniowo-oddechową (RKO). Po omówieniu zasad udzielania pierwszej pomocy uczniowie bardzo chętnie i aktywnie brali udział w ćwiczeniach praktycznych wykonując podstawowe czynności ratownicze pod fachowym okiem ratownika medycznego. Czas spędzony z ratownikiem na pewno wyjdą nam na dobre, a nowe wiadomości i umiejętności w przyszłości, być może przyczynią się do uratowania komuś życia. Spotkanie było doskonałą okazją do poznania odpowiedzialnej pracy ratownika medycznego, wdrażania dzieci do pomocy potrzebującym oraz do przestrzegania zasad bezpiecznych zabaw podczas wakacji.
PROJEKT „MOJA MAŁA OJCZYZNA”
HISTORIA KAPLICY W ŁUCZYCACH
Od 1961 roku, po usunięciu przez władze PRL religii ze szkół, jej nauka, zamiast w Szkole Podstawowej w Łuczycach, odbywała się w prywatnym domu p. Duk. Dzieci spotykały się w tzw. punkcie katechetycznym, czekając na księdza, który przyjeżdżał z pobliskiej parafii w Luborzycy. Z relacji mieszkańców Łuczyc wynika, że na początku lat siedemdziesiątych XX wieku przyjechał do Łuczyc ówczesny metropolita krakowski, ks. kardynał Karol Wojtyła i odwiedził dom, w którym mieścił się punkt katechetyczny. Kardynał Wojtyła wizytował wtedy luborzycką parafię i odwiedził jej wszystkie punkty katechetyczne.
Po wizycie księdza kardynała ówczesny proboszcz, ksiądz Józef Nowobilski, postanowił zakupić działkę z domem, położoną we wsi, aby mieszkańcy Łuczyc mieli miejsce, gdzie mogliby się spotkać na zebraniach, a dzieci mogły mieć lekcje religii. Postanowiono kupić
dom należący kiedyś do państwa Ożóg. Za dom zapłacił ksiądz proboszcz, ale później panie z Koła Gospodyń Wiejskich zebrały od mieszkańców wsi datki, które prawie pokryły koszty zakupu. Dom został przebudowany około 1985 roku. Wewnątrz znajdowały się ławki przyniesione ze starego budynku szkoły. Lekcje religii dla dzieci prowadziła siostra Małgorzata, która przyjeżdżała na nie z Krakowa. Raz w tygodniu odprawiano mszę świętą.
Wszyscy zdawali sobie sprawę z tymczasowości tego rozwiązania. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych parafia Luborzyca i mieszkańcy Łuczyc podjęli decyzję o wybudowaniu w miejscu punktu katechetycznego kaplicy z salka katechetyczną. Powołano Komitet Kaplicowy, w skład którego weszli m.in: pan Stefan Rodak, pan Marian Wcisło, pan Zygfryd Kawalec, pan Gajoch, pan Świerkowski i pan Wilk. Mieszkańcy Łuczyc wspólnie budowali kaplicę w czynie społecznym. Zanim zbudowano ołtarz, przez kilka lat był nim stół podarowany przez mieszkankę wsi.
Obraz, znajdujący się w głównym ołtarzu, podarowali państwo Karolina i Edward Krzyżanowscy, i od tego obrazu powstała nazwa kaplicy – pod wezwaniem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Z boku kaplicy dobudowano salkę, w której księża prowadzili z dziećmi katechezę. Na początku lat dziewięćdziesiątych, kiedy religia powróciła do szkół, usunięto ściankę salki i powiększono o nią kaplicę. Obecnie w tej części znajduje się obraz Matki Boskiej Partyzanckiej, podarowany przez pana Mieczysława Żurka w 2004 roku, oraz wizerunek błogosławionej Anieli Salawy – dar państwa Bożeny i Józefa Rosiek (2009 r.).
W samej kaplicy wisi również obraz świętej królowej Jadwigi oraz obraz przedstawiający - jak głosi napis – „Jasnogórską Bogarodzicę, pamiątka nawiedzenia rodzin. Rok Maryjny 1987-1988”. Darczyńcy – mieszkańcy Łuczyc - podarowali kaplicy m.in. wota, wykonali drogę krzyżową w drewnianych ramkach oraz żeliwne kraty w drzwiach i oknach. Wykazali się ogromną ofiarnością w urządzaniu małej świątyni. Największy żyrandol pochodził z kościoła parafialnego w Luborzycy.
Uroczyste poświęcenie kaplicy, którego dokonał ksiądz kardynał Franciszek Macharski, miało miejsce 30 kwietnia 1988 rok. Mieszkańcy, chcąc upamiętnić osobę księdza Józefa Nowobilskiego – inicjatora tego przedsięwzięcia, wmurowali stosowną płytę pamiątkową na ścianie kaplicy. Ważnym wydarzeniem w dziejach kaplicy była wizyta księdza kardynała Stanisława Dziwisza, który 2 stycznia 2011 roku udzielił łuczyckiej młodzieży sakramentu bierzmowania oraz poświęcił nowy ołtarz.
To przedsięwzięcie, podobnie jak budowa w 1985 roku szkoły, świadczą o tym, że mieszkańcy Łuczyc potrafili wspólnymi siłami realizować wielkie wyzwania, pokazując przy tym jedność i zaangażowanie, przy których tworzy się prawdziwa społeczność i wspólnota.
Autor artykułu: Jakub Rosiek – absolwent Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łuczycach
Dokumentacja źródłowa (wywiady z mieszkańcami Łuczyc) – Bożena Rosiek, Józef Rosiek
Zdjęcia: Bożena Rosiek, Janusz Kieca
Artykuł powstał w ramach Gminnego Konkursu Historycznego „Z wehikułem czasu przez historię mojej miejscowości” w 2013 roku.
PROJEKT „MOJA MAŁA OJCZYZNA”
PREZYDENT IGNACY MOŚCICKI W ŁUCZYCACH – 24 XI 1934 R.
W historii Łuczyc wydarzenie, któremu poświęcony jest ten artykuł, miało bardzo doniosłe znaczenie. Można zaryzykować twierdzenie, że było najważniejszym w dziejach wsi. Mowa mianowicie o otwarciu linii kolejowej Kraków – Tunel i związanej z nim wizycie prezydenta II Rzeczypospolitej, profesora Ignacego Mościckiego, który podróżując pociągiem specjalnym, dokonał uroczystego otwarcia stacji przeładunkowej w Łuczycach.
Jak doszło do tego wydarzenia? Musimy cofnąć się do roku 1931, kiedy podjęta została iście rewolucyjna decyzja w dziejach polskiego kolejnictwa okresu dwudziestolecia międzywojennego. Postanowiono mianowicie wybudować linię kolejową Kraków – Tunel oraz Warszawa – Radom, co pozwoliło stworzyć nową linię kolejową łączącą dwa najważniejsze w ówczesnej Polsce miasta. Trasa ta była krótsza od dotychczasowej, „wiedeńskiej”, prowadzącej przez Koluszki i Częstochowę, o 46 kilometrów. Pozwalała także na skrócenie czasu przejazdu z Krakowa do Warszawy o godzinę, w przypadku lokomotyw parowych. Spalinowe „rapidy” miały pokonywać 317 kilometrowy odcinek Kraków Główny – Warszawa Zachodnia w 3,5 godziny, a w perspektywie było używanie jeszcze szybszych motorowych „lux-torped”. Zbudowanie nowej magistrali kolejowej stanowiło jeden z ważniejszych kroków zmierzających do usprawnienia komunikacji kolejowej w Polsce oraz przełamania barier oddzielających ziemie byłych zaborów. Decyzja o podjęciu tej inwestycji wpisywała się również w działania państwa polskiego, które, podobnie jak inne kraje trawione wielkim kryzysem gospodarczym, który dotarł do Europy na początku lat trzydziestych XX wieku, zaczęły realizować ze zdwojoną siłą politykę interwencjonizmu gospodarczego, aby zdusić wysokie bezrobocie i recesję. Przy budowie nowej linii kolejowej znalazły zatrudnienie setki naszych rodaków, również mieszkańców ówczesnej gminy Luborzyca.
Prace nad nową linią kolejową rozpoczęły się w roku 1931., jednak tempo prac było dość wolne. Podobnie było w roku następnym. Znacznego przyspieszenia prace nabrały w roku 1933 i kontynuowanie były aż do końca przy dużej intensywności i zaangażowaniu. Praca przy budowie była wymagająca – należało wykonać nasypy, przekopy, zbudować cały szereg mostów i przepustów oraz ułożyć tory. Należało oczywiście wybudować od podstaw stacje kolejowe. Na odcinku Kraków – Tunel zaplanowano następujące stacje: Sudoł (Batowice), Łuczyce, Słomniki, Miechów i Tunel. Ta ostatnia miała łączyć nową linię z dotychczasową – Strzemieszyce – Kielce. Ułożonymi już torami pociągi towarowe dostarczały kamień, podsypkę i inne potrzebne do budowy materiały.
Gdy prace zostały zakończone, na szczeblu rządowym podjęto decyzję o uroczystej inauguracji nowej linii kolejowej w sobotę, 24 listopada 1934 roku. Sanacyjnej władzy zależało, by uroczystość ta odbiła się szerokim echem wśród Polaków, stanowiąc dowód kolejnego sukcesu polskiej myśli technologicznej, skuteczności gospodarczej i organizacyjnej. Uroczystości nadano zatem szczególną rangę. Miało to być wielkie święto i potężna manifestacja patriotyzmu i polskości. I tak też było.
W dzień poprzedzający uroczystość, w piątek o godz. 22.05, wyruszył z Warszawy do Krakowa, starą trasą, pociąg specjalny, składający się z piętnastu wagonów, którym podróżowali najwyżsi dostojnicy państwowi: marszałek Sejmu Kazimierz Świtalski, premier Leon Kozłowski, minister komunikacji Michał Budkiewicz, minister przemysłu i handlu Henryk Floyar-Rajchman, minister wyznań religijnych i oświecenia publicznego Janusz Jędrzejewicz, wiceminister spraw wojskowych generał Tadeusz Kasprzycki, były premier Aleksander Prystor, prezes Bezpartyjnego Bloku Współpracy z Rządem Walery Sławek oraz podsekretarze stanu, posłowie i senatorowie, generalicja i wyżsi wojskowi, a także przedstawiciele organizacji gospodarczych i prasy. Najważniejsza osobistość tego wydarzenia, prezydent Rzeczypospolitej profesor Ignacy Mościcki, dołączył do oficjeli w Koluszakach, dokąd przybył ze Spały. Pociąg specjalny wydłużył się o prezydencką salonkę i wagon oficerski.
Podróżujący dotarli do Krakowa w sobotę rano. Pana prezydenta i towarzyszących dostojników powitali: wojewoda krakowski Mikołaj Kwaśniewski, prezydent Krakowa Mieczysław Kaplicki oraz dowódca Okręgu Korpusu nr 5 generał Aleksander Narbut-Łuczyński. Prezydent przy dźwiękach hymnu państwowego przeszedł przed frontem kompanii honorowej 20. pułku piechoty, a następnie wsiadł do auta i udał się ulicami Basztową i Floriańską do Kościoła Mariackiego, u wrót którego powitał go arcybiskup metropolita krakowski książę Adam Stefan Sapieha. Podczas uroczystej mszy świętej odprawianej w intencji budowniczych linii i pomyślności dla rządu prezydent Mościcki wygłosił krótkie przemówienie, w którym podkreślił, że żadna z uroczystości łączących Warszawę z Krakowem nie odbyła się pod hasłem większego zbliżenia tych dwóch miast – zbliżenia na płaszczyźnie komunikacyjnej. Nadmienił, że podróż między miastami na przestrzeni dziejów skróciła się z tygodnia do trzech godzin. Po zakończeniu nabożeństwa prezydent autem wrócił na Dworzec Główny. Na trasie przejazdu zgromadzeni Krakowianie wiwatowali na cześć Głowy Państwa.
Pociąg specjalny, w którym zasiedli też krakowscy oficjele, wyruszył we właściwą podróż o godzinie 10.30. Po kwadransie zatrzymał się przed jedną z wielu bram tryumfalnych, usytuowana u wylotu ulicy Kamiennej. Tam miało się odbyć uroczyste poświęcenie nowej linii kolejowej. Wokół bramy zgromadzili urzędnicy miejscy i kolejowi, jednostki wojskowe oraz liczna publiczność. Pan prezydent wysiadł z pociągu przy dźwiękach hymnu granego przez orkiestrę kolejową, przeszedł przed frontem szwadronu honorowego batalionu Kolejowego Przysposobienia Wojskowego i usiadł na specjalnym podwyższeniu umieszczonym przy torach. Po odprawieniu okolicznościowych modlitw książę Sapieha dokonał uroczystego poświęcenia nowej magistrali kolejowej. Później nadszedł czas na przemówienia. Jako pierwszy głos zabrał ksiądz arcybiskup, który podkreślił, że nowa linia burzy granice trzech zaborów i jest symbolem jedności narodowej, a państwo polskie stanie się dzięki niej wspanialsze i potężniejsze. Następnie głos zabrali: poseł Jan Haluch-Brzozowski – w imieniu marszałka Sejmu RP, oraz dyrektor Krakowskiej Dyrekcji Kolei inżynier Józef Wołkanowski. Ich wystąpienia były hymnem pochwalnym dla wszystkich, którzy przyczynili się do powstania tej linii – polityków, urzędników państwowych i samorządowych, konstruktorów, inżynierów oraz pionu wykonawczego.
Kiedy uroczystość dobiegła końca, pociąg wyruszył w dalszą drogę o godzinie 11.20. W drodze do Łuczyc pociąg zatrzymał się na uroczyste otwarcie stacji w Batowicach. Po odjeździe z Łuczyc nastąpiła inauguracja stacji w Słomnikach, a około godziny 13.20 pociąg dotarł do Miechowa, gdzie, podczas godzinnego postoju, oprócz uroczystości oficjalnych miało miejsce śniadanie polowe podróżujących z miejscowymi robotnikami – budowniczymi linii kolejowej. Można zatem przypuszczać, że pociąg specjalny wjechał na stację w Łuczycach około godziny wpół do pierwszej.
Jak szczegółowo wyglądała uroczystość w Łuczycach? Dostępne mi źródła pisane niestety milczą. Na zdjęciach widzimy przystrojony girlandami, z zatkniętą na szczycie flagą państwową budynek stacyjny i zgromadzony między nim a torami tłum z niecierpliwością i ciekawością oczekujący na przyjazd pociągu specjalnego z dostojnymi gośćmi, oraz moment, gdy dostojnicy państwowi zmierzają w stronę budynku stacji wśród tłumu obserwatorów, w którym dostrzec można żołnierzy z kompanii honorowej oraz mężczyzn w czapkach krakowskich na głowach. Posłużę się także informacjami dziennikarzy prasowych, którzy relacjonowali to wydarzenie. W krakowskim „Czasie” czytamy, że „po drodze, na stacjach Batowice, Łuczyce i Słomniki, witali Pana Prezydenta przedstawiciele miejscowych samorządów i duchowieństwo, dziatwa szkolna z nauczycielami i tłumy publiczności, które wznosiły okrzyki na cześć Głowy Państwa”. „Kurjer Poranny” z kolei donosił, że „ciąg uroczystości otwarcia nowej magistrali był jednym wielkim pasmem manifestacji ludności. Zarówno władze państwowe, jak i komunalne oraz organizacje społeczne, witali dostojników państwowych z wielka serdecznością. Na każdej stacyjce, na której stawał pociąg, Pan Prezydent wychodził z wagonu, przyjmował kwiaty oraz wyrazy czci i hołdu. Szeroki udział w manifestacjach wzięło szkolnictwo powszechne”
Kto więc witał prezydenta Mościckiego w chłodną listopadową sobotę na stacji przeładunkowej w Łuczycach? Z pewnością tłumy mieszkańców wsi, które widzimy na zdjęciach, dla których była to przypuszczalnie jedna okazja w życiu, aby uczestniczyć w uroczystości najwyższej rangi i zobaczyć na własne oczy elitę rządzącą Rzeczypospolitej. Nie zabrakło również uczniów i uczennic, śpiewających i deklamujących wiersze, oraz nauczycieli z łuczyckiej czteroklasowej szkoły powszechnej, funkcjonującej od 1919 roku, a mającej wtedy siedzibę w nieistniejącym już budynku przy ulicy Kosynierów, którego fundatorką była właścicielka łuczyckiego folwarku Julia Jagnińska. Ona także, wespół z córką Jadwigą Jagnińską – Unrug i jej mężem Wojciechem Unrugiem, który zarządzał łuczyckim folwarkiem, witali prezydenta Mościckiego. Nie brakowało pewnie dzieci, młodzieży i dorosłych ubranych w tradycyjne stroje krakowskie. A może wzorem uroczystości w Słomnikach, prezydenta, ubranego w melonik i futrzany płaszcz, powitał szpaler kosynierów? Nie mogło zabraknąć tradycyjnych: chleba i soli, kwiatów, hymnu państwowego granego przez orkiestrę „Kosynierzy”, przemówienia powitalnego wójta gminy Luborzyca, przemówienia i uroczystego przecięcia wstęgi przez Głowę Państwa oraz poświęcenia obiektu przez księdza proboszcza z Luborzycy, Franciszka Kwietnia. W tym dniu na stacji w Łuczycach byli z pewnością strażacy z istniejącej od 1927 roku Ochotniczej Straży Pożarnej, po dziś dzień służących ofiarnie mieszkańcom Łuczyc, członkinie łuczyckiego Koła Gospodyń Wiejskich, żołnierze Wojska Polskiego, kolejarze oraz sołtys wsi.
Nowootwarte połączenie kolejowe stało się dla mieszkańców Łuczyc, a także okolicznych wiosek gminy Luborzyca przysłowiowym „oknem na świat”. Podróżowali do Krakowa „od święta”, mogąc na własne oczy zobaczyć perły polskiej architektury, wykonać pamiątkowe zdjęcia rodzinne, zrobić potrzebne zakupy. Z czasem zaczęto pociągiem dojeżdża
do Krakowa do pracy. Mieszkańcy zawozili na Kleparz warzywa i owoce na sprzedaż. Podróżowano też w drugim kierunku – na przykład na targ do Słomnik. Początkowo podchodzono do kolei nieufnie, bilety nie były tanie, ale z czasem ten środek komunikacji zaczął wypierać podróże wozem konnym. Postęp był nieunikniony a korzyści – niepodważalne.
Pociąg specjalny z wyjątkowymi pasażerami przebywał na nowej stacji w Łuczycach pewnie tylko kilkanaście minut, ale wrażenia, jakie pozostawiła ta uroczystość u uczestników tego wydarzenia były tak duże, że pamięć o niej przetrwała w ich umysłach przez wiele długich lat.
Zdjęcia przedstawiają:
Pociąg specjalny przy jednej z bram triumfalnych przy wyjeździe z Dworca Głównego w Krakowie
Ksiądz arcybiskup Adam Stefan Sapieha dokonuje poświęcenia linii kolejowej Kraków - Tunel przy bramie triumfalnej przy ulicy Kamiennej w Krakowie
Stacja przeładunkowa w Łuczycach w trakcie budowy
Budowa linii kolejowej. W oddali – stacja w Łuczycach
Mieszkańcy Łuczyc w oczekiwaniu na pociąg specjalny
Dostojnicy państwowi zmierzają w stronę budynku stacji Łuczyce wśród zgromadzonyej publiczności
Prezydent Ignacy Mościcki podczas otwarcia stacji w Słomnikach
Autor artykułu: Janusz Kieca
Bibliografia:
„Czas” Kraków, Warszawa, rok LXXXVI, nr 325 z 25.11.1934 r.. s.1
„Ilustrowany Kuryer Codzienny”, Kraków, rok XXV, nr 327, s. 17
„Kurjer Zachodni Iskra” z 20.08.1934 r. [w:] Urywki z odległej historii stacji Tunel art. z 2.05.2021 r. [w:] www.kolejowekielce.blogspot.com
Winek Włodzimierz, 85 lat linii Warszawa – Kraków, art. z 13.10.2019 r. [w:] www.rynek-kolejowy.pl
Ciryt Barbara, Jak mieszczanie i kosynierzy 80 lat temu witali prezydenta Mościckiego, art. z 13.12.2014 r. [w:] www.dziennik-polski.pl
Zdjęcia pochodzą ze zbiorów on-line Narodowego Archiwum Cyfrowego [w:] www.audiovis.nac.gov.pl oraz artykułu B. Ciryt (patrz powyżej)
Powered by aSc EduPage