W dniach 29.05.2023r. – 2.06.2023r. uczniowie klas IV-VII wraz z opiekunami uczestniczyli w wyjeździe na zieloną szkołę do Muszyny.
Celem wyjazdu było zapewnienie dzieciom i młodzieży możliwości bezpośredniego kontaktu z przyrodą oraz rozwijanie ich zainteresowań.
Uczniowie mieli okazję korzystać nie tylko z licznych atrakcji jakie oferował Ośrodek Andrzejówka m.in.
- strefy relaksu, nazywana też strefą „Chillout-u” wyposażoną w hamaki, leżaki, pole do mini golfa ze swoimi 10-cioma dołkami o różnych kształtach;
- strefy boisk, miejsca wyposażonego w trawiaste boiska sportowe wielofunkcyjne, boiska do siatkówki plażowej oraz boisk do badmintona;
ale przede wszystkim mogli poznać lepiej miejscowość i okolice, w której wypoczywali. Wszyscy podziwiali piękne widoki nie tylko z okien pokoi, ale podczas wycieczek czy w czasie spacerów.
Podczas pieszej wędrówki na szczyt Jaworzyny Krynickiej każdy uczestnik wyjazdu mógł sprawdzić swoją kondycję, a zwiedzając Muszynę i uczestnicząc w grze terenowej wykorzystać i poszerzyć swoją wiedzę historyczną czy orientację w terenie. Dzięki dobrej zabawie uczniowie odkrywali dziedzictwa miejsca poprzez przemierzanie nieoznakowanych szlaków. Wyjazd uczestników do Tylicza, gdzie odwiedzili Farmę Lam, był doskonałą okazją do poznania ciekawych zwyczajów zwierząt.
Uczestnicy zielonej szkoły realizowali również zajęcia sportowe i sprawnościowe korzystając z atrakcji takich jak:
• park linowy
• sun tubing
. • panitball
• ścianka wspinaczkowa
Kolejną atrakcją przygotowaną dla uczniów był spływ pontonami Doliną Popradu, gdzie z perspektywy rzeki mogli podziwiać przepiękny krajobraz Beskidu Sądeckiego oraz delektować się bezpośrednim kontaktem z przyrodą. Trasa była również o tyle ciekawa, że na swojej długości wyznacza granicę Polski.
Przetrwaj i zdobądź sprawności. Po tych zajęciach, już nikt nie będzie zastanawiał się, jak przetrwać w trudnych warunkach! Zajęcia z survival miały na celu zapoznanie uczestników z ogólnymi zasadami sztuki przetrwania, terenoznawstwa i pokazać piękno okolicznej przyrody. Nauczyli się również działania w grupie jak i wykorzystywania zdobytej wiedzy w życiu codziennym. Na uczestników czekało szereg zadań do wykonania m.in. posługiwanie się kompasem i busolą, wyznaczanie azymutu, czytanie map, rozpoznawanie znaków turystycznych, budowa szałasu, oczyszczenie wody, rozpalenie bezpiecznego ogniska, opanowanie węzłów, itp. Zdobyli również podstawową wiedzę z zakresu „gastronomi” leśnej.
Liczne atrakcje i dobrze zorganizowany czas sprawił, że dni mijały bardzo szybko. Dzisiaj po zielonej szkole w Muszynie pozostały wspaniałe wspomnienia i wspólne fotografie.