W naszej szkole prowadzone były zajęcia z elementami dogoterapii „Mój przyjaciel pies” z udziałem psa rasy Cavalier King Charles Spaniel. Pies jest Certyfikowanym Psem Kynoterapeutycznym. Podczas lekcji w klasach: 2a, 2b, 1a i 1b dzieci miały możliwość zapoznania się z psimi zawodami, poznały zasady bezpieczeństwa podczas kontaktu ze zwierzętami oraz wykonały zadania grupowe. Uczniowie mieli również możliwość pogłaskania psa oraz nagrodzenia go przysmakiem. Dodatkowo w ramach lekcji „Mój przyjaciel pies” zostały przeprowadzone pogadanki w klasach: 5 i 8, które dotyczyły bezpieczeństwa podczas kontaktu ze zwierzętami.
Lekcja z elementami dogoterapiii w klasach
- 3
Podsumowanie konkursu ,,Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej"
Dnia 7 grudnia 2023 r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs "Orzeł Edukacji Wczesnoszkolnej". Udział wzięło 12 uczniów z klas trzecich. Maksymalna liczba punktów możliwych do zdobycia wynosiła 400. Dnia 14 marca 2024 r. zostały ogłoszone wyniki konkursu, wręczono dyplomy laureatom oraz nagrody: Hanna Orzechowska zajęła 13 miejsce w kraju zdobywając 325 punktów, Antoni Ciepiela zajął 15 miejsce w kraju zdobywając 315 punktów, Jagoda Kalarus zajęła 16 miejsce w kraju zdobywając 310 punktów, Stanisław Jaśkowiec zajął 17 miejsce w kraju zdobywając 305 punktów, Wojciech Styrna zajął 19 miejsce w kraju zdobywając 295 punktów, Błażej Gimza zajął 20 miejsce w kraju zdobywając 290 punktów. Pozostali uczestnicy: Oliwier Pakuła, Mikołaj Łapczyński, Olivia Przybytek, Bolesław Białota, Zofia Balawajder oraz Lena Janus otrzymali dyplomy uznania i słodkie upominki.
Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy wielu sukcesów w przyszłości.
Konkurs na ozdobę wielkanocną
Bardzo serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w szkolnym konkursie na ozdobę wielkanocną dzieci z oddziałów przedszkolnych oraz uczniów klas I-VIII.
Regulamin do zapoznania się: REGULAMIN_KONKURSU_OZDOBA_WIELKANOCNA_2024.pdf
Konkurs palm wielkanocnych
Centrum Kultury i Promocji w Kocmyrzowie-Luborzycy organizuje konkurs palm wielkanocnych.
Do pobrania regulamin i karta zgłoszenia:
Konkurs plastyczny dot. bezpieczeństwa dzieci na wsi
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego Oddział Regionalny w Krakowie zaprasza do udziału w XIV edycji Konkursu Plastycznego dla Dzieci pod hasłem „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”.
Celem konkursu jest promowanie wśród uczniów szkół podstawowych pozytywnych zachowań związanych z pracą i zabawą na terenie gospodarstwa wiejskiego.
Konkurs odbywa się w dwóch kategoriach wiekowych:
- I grupa: klasy 0- III szkoły podstawowej
- II grupa: klasy IV - VIII szkoły podstawowej
Zadanie polega na wykonaniu dwuwymiarowej pracy plastycznej w formacie A3, w dowolnej technice obrazującej sposoby zapobiegania wypadkom przy pracy i rolniczym chorobom zawodowym. Do pracy podpisanej na odwrocie imieniem i nazwiskiem należy dołączyć formularz zgłoszeniowy podpisany przez rodzica.
Prace należy nadsyłać do siedziby Oddziału Regionalnego KRUS w Krakowie, ul. Bratysławska 1a, 31-201 Kraków w terminie do 5 kwietnia 2024 r.
Szczegółowe informacje zawarte zostały w regulaminie konkursu, który jest dostępny na stronie internetowej Kasy www.gov.pl/krus
Jeżeli byliby Państwo zainteresowani przeprowadzeniem pogadanki dla uczniów nt. konkursu oraz bezpieczeństwa na wsi prosimy o kontakt z Panią Adrianą Kuś
tel. (12) 618 94 95, e-mail: adriana.kus@krus.gov.plLaureaci konkursu zostaną uhonorowani nagrodami rzeczowymi !!!
Do pobrania regulamin: Regulamin_konkursu_plastycznego_2024.pdf
„Pampers na Zajączka”
W marcu br. na terenie naszej Szkoły przeprowadzona była akcja „Pampers na Zajączka”, czyli zbiórka środków higienicznych oraz środków czystości dla podopiecznych z Hospicjum Dziecięcego Alma Spei.
Dziękujemy Rodzicom oraz Uczniom za wsparcie akcji.
Prelekcja pracowników KRUS
1 marca 2024 roku naszą szkołę odwiedzili pracownicy KRUS-u, którzy spotkali się z uczniamiklas 0-III. Podczas prelekcji rozmawiali z dziećmi na temat zasad bezpieczeństa na wsi oraz zasad dbania o zdrowie. Przedstawiono dzieciom zasady konkursu plastycznego "Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy" oraz zachęcano do udziału w nim. Szczegóły konkursu znajdują się pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/krus/konkurs-plastyczny-rozpoczetyhttps://www.gov.pl/web/krus/konkurs-plastyczny-rozpoczety
Zachęcamy wszystkie dzieci do udziału w konkursie. Prace wraz z formularzem należy dostarczyć do wychowawców do 25 marca.
Bal Karnawałowy 2024 w Oddziałach Przedszkolnych
Bal karnawałowy dla przedszkolaków to dzień niezwykły, często wyczekiwany przez wiele tygodni. Jest atrakcją dostarczającą dzieciom wielu przeżyć i radości. Tak też było w naszych Oddziałach Przedszkolnych w dniu 07.02.2024 r. Tego dnia już od rana w przedszkolu pojawiały się kolorowe postacie. Dzieci przebrane były za bohaterów znanych bajek, czy ulubione zwierzątka, w salach przedszkolnych można było spotkać wróżki, księżniczki, motylki, Indianki, piratów, strażaków, policjantów, Spider-Mana, Batmana, nie sposób zliczyć i wymienić tych wszystkich postaci. Na sali gimnastycznej, która w tym dniu zamieniła się w bajeczną salę czekały na dzieci niesamowite atrakcje: dmuchany zamek, chusty animacyjne oraz wesołe panie animatorki w rolach klownów zapewniały wspaniałą rozrywkę dla każdego małego uczestnika imprezy. Przedszkolaki świetnie bawiły się w rytm muzyki porywającej do tańca oraz brały udział w najróżniejszych konkursach. Kiedy czas zabawy dobiegał końca dzieci z żalem opuszczały balową salę. Na koniec jeszcze każdy przedszkolak otrzymał balonowego pieska albo balonowy miecz. Z pewnością ten bal na długo pozostanie w pamięci dzieci!
8
Dyplom
Dziekujemy za zaangażowanie w programie ,,Odblaskowa Szkoła".
Konkurs Biblioteki szkolnej
Dzień Babci i Dziadka w oddziałach przedszkolnych
Dzień Babci i Dziadka jest już na stałe wpisany w kalendarz uroczystości przedszkolnych. W tym roku uroczystość ta odbyła się w Oddziałach Przedszkolnych 02.02.2024 r. Na zaproszenie dzieci do każdej grupy przybyli licznie babcie i dziadkowie, aby obejrzeć swoje wnuczęta podczas występów. Dzieci pod czujnym okiem wychowawczyń zaprezentowały wiersze, piosenki oraz tańce, które ćwiczyły na tę uroczystość. W przepięknej zimowej scenografii oraz wyjątkowej atmosferze, wnuczęta wspaniale wystąpiły przed bliskimi. Po części artystycznej przedszkolaki w dowód pamięci i miłości wręczyły swoim Babciom i Dziadkom własnoręcznie wykonane mydełka. Następnie dzieci zaprosiły Gości na słodki poczęstunek przygotowany przez Rodziców, za co serdecznie dziękujemy!
To była naprawdę wyjątkowa uroczystość pełna uśmiechu, radości i dumy. Szczęśliwe i rozpromienione twarze Babć i Dziadków dały wyraz tego, jak ważne są takie spotkania i chwile spędzone wspólnie z wnukami!
23
Finał WOŚP w Gminie Kocmyrzów-Luborzyca
W niedzielę 28 stycznia zaprezentowała się delegacja uczniów naszej szkoły podczas finału WOŚP w naszej gminie. Swoje umiejętności zaprezentowali uczniowie z klas drugich i nasza szkolna solistka z klasy piątej Maja Orzechowska. Maja pięknie zaśpiewała wzruszającą piosenkę o Ojczyźnie z repertuaru Ireny Santor pt. ,,Powrócisz tu".
Uczniowie klasy II b tj.Jakub Dulowski, Luiza Bożek, Igor Osoliński , Igor Kucharski Jagoda Jewuła, Bartosz Samsik, Bartłomiej Bełtowski, Jan Wojdon, Franciszek Wojdon, Franciszek Styrliński, Magdalena Serafin, Oliwier Gębala zaśpiewali piosenkę z repertuaru Majki Jeżowskiej pt. ,,Wszystkie dzieci nasze są".
Dziewczynki z klasy II a tj. Zuzanna Wcisło, Blanka Sakłak, Lena Góral, Iga Mazur, Emilia Kot, Łucja Mazgaj zatańczyły i zaśpiewały piosenkę również z repertuaru Majki Jeżowskiej pt. ,,Na raz, na dwa".
Występy obu klas bardzo się podobały. Dziękujemy uczniom za zaangażowanie artystyczne w tak szczytnym celu oraz rodzicom za pomoc w przygotowaniu do występu.
Udostępniamy krótkie nagrania występów uczniów dostępnych również na fb strony @Łuczyce.
Dlaczego warto czytać książki??
Dlaczego warto czytać książki?
Chcesz być bardziej szczęśliwy? Wystarczy kilka minut dziennie aby poczuć korzyści płynące z czytania książek.
Książki mają pozytywny wpływ na różne aspekty naszego życia: społeczne, biznesowe psychologiczne.
Książki rozbudzają naszą kreatywność, działają uspokajająco, wzbogacają słownictwo, są dobrym sposobem na miłe spędzenie czasu.
Lekcja o samolotach
W klasie IIa została przeprowadzona lekcja o samolotach. Uczniowie mogli zobaczyć najlepsze samoloty świata, poznali wiele ciekawych informacji o tym jak wygląda silnik oraz prace techniczne przy obsłudze takiego sprzętu a także mogli zobaczyć symulację lądowania. Dzieci wykonały swoje samoloty i dostały gadźety samolotowe.
Dziękujemy bardzo za przygotowanie ciekawej lekcji Panu Maciejowi Misiaszkowi - rodzicowi jednego z uczniów.
5
SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI
W środę 24.01.2024, uczniowie naszej szkoły mieli okazję wziąć udział w spotkaniu autorskim z pisarką książek dla dzieci Panią Julianną Wołek. Spotkanie zostało zorganizowane w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 edycja 2023.
Autorka zaprezentowała książkę „Cud Bożego Narodzenia” i nagrane na jej podstawie słuchowisko. Klasy I – III miały okazję wysłuchać kilku jego fragmentów. Spotkanie dla klas starszych ubogacone zostało rozmową na temat roli życiowych pasji w odkrywaniu swojego powołania. Z racji, że P. Julianna jest mamą ósemki dzieci, autorka opowiadała jak udaje jej się znaleźć czas na realizację swoich zainteresowań.
Uczniowie z zainteresowaniem brali udział w spotkaniu. Padło wiele ciekawych pytań. Najciekawsze z nich to:
- jak długo pisze się książkę dla dzieci?
- czy CUD BOŻEGO NARODZENIA jest bestsellerem?
- jakie są plusy posiadania tak dużej rodziny?
- będąc mamą ósemki dzieci, kiedy znajduje pani czas na pisanie książek?
3
Certyfikat
Relacja z Jasełek dla Społeczności lokalnej
12.01.2024, na sali gimnastycznej naszej szkoły odbył się pokaz przedstawienia bożonarodzeniowego dla społeczności lokalnej. W spektaklu przygotowywanym przez uczniów pod kierunkiem p. Jadwigi Muchy, p. Ani Ciach i p. Kamila Syca wzięło udział ok 50 uczniów.
Warstwa fabularna koncentruje się wokół historii trzech dorastających dziewczyn czujących odrzucenie przez najbliższe im osoby. Brak doświadczenia miłości zepchnął je w stronę niewłaściwie przeżywanego buntu (wagary). Pewnego dnia na jednej z ulic spotykają znaną im siostrę Małgorzatę, która zaprasza ich do wzięcia udziału w jasełkach wystawianych w pobliskim kościele Franciszkanów.
W tym momencie akcja przenosi nas do czasów biblijnych, w których król Herod „niepodzielnie panować musi”. Poznajemy warunki życia mieszkańców starożytnego Izraela. Nastroje społeczne związane z buntem przeciwko uciskającym ich Rzymianom i nadziejami związanymi z zapowiedziami przyjścia Mesjasza. Nikt jednak nie wie kim ma być ten Mesjasz. Czy to będzie rewolucjonista polityczny, który raz na zawsze uwolni Izrael spod okupacji Rzymskiej? Czy może będzie to ktoś inny? Ktoś kogo może rozpoznać tylko serce prostego człowieka…
„Perła Miłości” przypomina widzom najbardziej podstawową prawdę chrześcijaństwa: „On narodził się po to, aby nasze rany przemienić w Perły Miłości”.
Spektakl spotkał się z bardzo ciepłym przyjęciem zgromadzonej na sali gimnastycznej publiczności.
54
Uwolnij książkę ,,BOOKCROSSING’’
W naszej szkole rozpoczynamy akcję ,,BOOKCROSSING’’ – uwolnij książkę
Bookcrossing – idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych na tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej (uwolnić książkę).
Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma biblioteka – bez własnej siedziby i kart bibliotecznych.
W naszej szkole regał bookcrossingowy z książkami znajduje się przy bibliotece szkolnej. Każdy uczeń może wziąć z półki wybraną przez siebie książkę a w zamian położyć inną, przyniesioną z domu, pamiętajmy aby książki przynoszone były za zgodą rodziców. Książkę zabieramy do domu następnie po przeczytaniu przynosimy z powrotem na półkę, która znajduje się przy bibliotece szkolnej.
REGULAMIN AKCJI „BOOKCROSSING”
- Z akcji może skorzystać każdy uczeń, nauczyciel i pracownik szkoły Podstawowej w Łuczycach,
- Poproś rodziców o zgodę na przyniesienie przeczytanej/ nie potrzebnej już książki,
- Przyniesioną książkę należy położyć na specjalnym regale znajdującym się obok wejścia do biblioteki ( regał jest podpisany),
- Prosimy aby przyniesione książki były w dobrym stanie,
- Z regalu możesz zabrać do domu tylko 1 książkę,
- Po przeczytaniu odnieś książkę z powrotem na nasz szkolny regał,
- Szanuj książki, nie niszcz ich i oddaj w stanie jak przed wypożyczeniem,
- Zabraną książkę po przeczytaniu należy przynieść z powrotem na nasz regał,
- Brawo! Uwolniłeś książkę!
Celem tej inicjatywy jest:
-popularyzowanie czytelnictwa,
-zachęcenie do czytania w każdym miejscu,
- pokazanie, że DZIELENIE JEST SUPER I JEST FAJNIEJSZE NIŻ POSIADANIE 😊
Wyniki konkursu bibliotecznego
Jasełka 2024
Nowa galeria Jasełka 2024 została dodana do albumu fotograficznego
54
Archiwum Aktualności