Dzień bez plecaka to wyjątkowa akcja, która zagościła już w wielu polskich szkołach.
10 marca kreatywnością w poszukiwaniu zastępstwa dla tradycyjnego plecaka mogli wykazać się uczniowie naszej szkoły, którzy po raz kolejny udowodnili, że wyobraźnia nie zna granic. Zeszyty i podręczniki zostały spakowane m.in. w wózki dziecięce, koszyki, walizki, kask, poszewki od poduszek, kosze sklepowe, wiaderka, pufki, skrzynki na narzędzia, szuflady, torebki a nawet kieszenie spodni. Liczyła się pomysłowość i spryt, a tego naszym uczniom z pewnością nie brakuje.
Dzień bez plecaka
Walentynki w naszej szkole
Dnia 14 lutego obchodziliśmy Walentynki w naszej szkole. Co roku staramy się, aby ten dzień był wyjątkowy. Nie traktujemy go w kategoriach typowego Święta Zakochanych, ale przede wszystkim jako okazję do okazania sobie serdeczności, życzliwości, ciepła, podjęcia rozważań o miłości i jej sensie. Z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego tradycyjnie zorganizowano „pocztę walentynkową”. Wszyscy, którzy chcieli przekazać życzenia swoim sympatiom, wrzucali kartki walentynkowe do specjalnie przygotowanych pudełek. Trzeba przyznać, że szkolni listonosze nie narzekali na brak pracy, było bowiem wielu chętnych, którzy skorzystali z tej możliwości.
Podsumowanie działań w ramach programu ,,Ratownicy czytelnictwa"
Dzień Kota w świetlicy szkolnej
Obchody Dnia Kota w naszym kraju przypadają na dzień 17 lutego. Głównym celem tego święta jest podkreślenie znaczenia kotów w życiu człowieka, niesienie pomocy wolno żyjącym i bezdomnym zwierzętom, a także uwrażliwienie ludzi na często trudny koci los.
W poniedziałek i wtorek zorganizowano w świetlicy szkolnej zajęcia z okazji „Dnia Kota”. Wszystko w tych dniach „kręciło się” wokół kotów. Podczas zajęć świetlicowych dzieci obejrzały film edukacyjny pt. „Koty”, poznając różne rasy kotów i ich zwyczaje. Zapoznały się z historią kota polskiego oraz ciekawostkami dotyczącymi kocich zmysłów. Dzieci uczestniczyły w kocich zabawach „Koci grzbiet” i „Kocia gimnastyka”, wykonywały maskę kota, a także rysowały prace plastyczne na konkurs pt” „Mój kot”. Najpiękniejsze prace zostały wyróżnione i nagrodzone. Wszystkim bardzo dziękujemy za zaangażowanie oraz gratulujemy zwycięzcom!
Spotkanie z policją w szkole
W dobie powszechnej cyfryzacji coraz częściej załatwiamy codzienne sprawy przez Internet – robimy zakupy, pracujemy, korzystamy z bankowości elektronicznej. Niestety, wraz z rozwojem technologii rośnie także ryzyko cyberzagrożeń, które mogą dotknąć każdego z nas.
Dnia 10 lutego 2025 r. z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu starszy sierżant Agnieszka Adamek spotkała się z uczniami naszej szkoły. Tematem spotkania było uświadomienie młodym ludziom, czym jest hejt oraz w jaki sposób to zjawisko narusza prawa człowieka. Pani Policjant przestrzegała uczniów przed wyśmiewaniem czy obrażaniem innych za pomocą środków masowego przekazu, wyjaśniając, że w Internecie nikt nie jest anonimowy, a zamieszczane przez nas treści mogą zostać łatwo skopiowane i wykorzystywane przez inne osoby.
Pamiętajmy, że Internet daje nam wiele możliwości,
pod warunkiem że potrafimy właściwie z niego korzystać !!!
Bal karnawałowy w oddziałach przedszkolnych
W dniu 13 lutego odbył się bal karnawałowy we wszystkich grupach przedszkolnych. Był to czas zabaw i radości dla najmłodszych, gdzie każdy mógł rozwijać kreatywność i wyobraźnię poprzez przebranie się w ulubioną postać. Bal Karnawałowy stał się doskonałą okazją, aby wprowadzić najmłodszych w magiczny świat kolorów oraz muzyki poprzez tańce do ulubionych przez dzieci piosenek. Nie zabrakło również słodkiego poczęstunku, przy którym każda grupa mogła się cieszyć wspaniałą atmosferą. Wspólna zabawa karnawałowa sprawia, że każde dziecko czuje się zaangażowane i pełne radości.
Jasełka z okazji Dnia Babci i Dziadka w Oddziale Przedszkolnym
- W dniu 07.02.25 r. na sali gimnastycznej odbyła się uroczystość z okazji Dnia Babci i Dziadka. W przedstawieniu wzięły udział wszystkie grupy przedszkolne: Rybki, Misie, Liski i Zuchy. Dzieci zaprezentowały swoim Kochanym Babciom i Dziadkom przedstawienie Jasełkowe w góralskim stylu, przeplatane tańcami i pięknym góralskimi pastorałkami. Przedszkolaki złożyły również gorące życzenia i wręczyły przygotowane upominki. Babcie i Dziadkowie z nieukrywanym zachwytem podziwiali swoje wnuczęta występujące na scenie specjalnie dla nich. Nie kryli również wzruszenia i za występ swoje wnuczki i wnuków nagrodzili gromkimi brawami. Na koniec, wszyscy dzielili się wrażeniami przy słodkim poczęstunku.
Dzień Bezpiecznego Internetu
Dnia 11 lutego obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, który jest okazją do promowania świadomego i bezpiecznego korzystania z sieci. W ramach tego wydarzenia na lekcjach informatyki w klasach 4-8 przeprowadzono zajęcia poświęcone bezpieczeństwu w internecie.
Uczniowie mieli okazję:
- Dowiedzieć się, jak chronić swoje dane osobowe w sieci.
- Omówić zasady tworzenia silnych haseł i unikania zagrożeń online.
- Wziąć udział w quizach dotyczących bezpieczeństwa w internecie, które sprawdziły ich wiedzę w praktyce.W działania włączyli się również uczniowie klas I-III uczęszczający na zajęcia świetlicowe. Dzięki filmom edukacyjnym m.in "Owce w sieci" uczniowie mogli lepiej zrozumieć zagrożenia płynące z nieumiejętnego korzystania z Internetu. W trakcie zajęć omówiony został "Kodeks Cyfrowego Obywatela", zawierający prawa i obowiązki każdej osoby korzystającej z sieci. Wykorzystane materiały były inspiracją do wykonania prac plastycznych, gdzie najlepsze z nich zostały nagrodzone.
Pamiętajmy, że bezpieczny internet to nasza wspólna odpowiedzialność! Zachęcamy do stosowania zdobytej wiedzy na co dzień.
Podsumowanie kwesty dla ucznia naszej szkoły
17.01.2025 r. odbyła się kwesta charytatywna na rzecz Kuby - ucznia naszej szkoły. Wolontariusze naszego Szkolnego Koła Wolontariatu wraz z opiekunami sprzedawali jako "cegiełki" upieczone przez nich babeczki. Zebrane środki zostały przekazane na nowy wózek inwalidzki dla Kuby, który umożliwi mu sprawniejsze poruszanie się. Dzięki Państwa otwartym sercom udało nam się zebrać aż 4 211 zł i 20 euro! Z całego serca dziękuję za okazaną pomoc!
Zabawa karnawałowa
Dnia 13.02 br. (czwartek) w szkole odbędzie się zabawa karnawałowa wg następujacego harmonogramu:
godz. 10:00 - 11:30 - oddziały przedszkolne - zabawa w swoich salach
godz. 11:40 - 13:25 - klasy I-III - zabawa na połowie sali gimnastycznej
godz. 16:30 - 18:30 - klasy IV-VIII - zabawa na połowie sali gimnastycznej
Rada Rodziców zapewnia picie oraz poczęstunek dla każdej klasy/ grupy.
Konkurs KRUS na rymowankę o bezpieczeństwie na wsi
Oddział Regionalny Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Krakowie zaprasza dzieci do udziału w VI Ogólnopolskim Konkursie na Rymowankę o Bezpieczeństwie w Gospodarstwie Rolnym pod hasłem „Wioski bez troski”. W konkursie mog± wzi±ć udział dzieci urodzone w latach 2010-2014, których przynajmniej jeden rodzic/opiekun prawny podlega ubezpieczeniu w KRUS w okresie przyjmowania zgłoszenia do konkursu.
Regulamin konkursu: Regulamin_konkursu_(2).pdf
Formularz zgloszeniowy: Formularz_zgL_oszeniowy.pdf
Zaproszenie do udziału w grupie wsparcia dla rodziców
Podsumowanie zbiórki ,,Pomoc dla zwierzaka"
Szkolne Koło Wolontariatu działające w naszej szkole przeprowadziło akcje ,,Pomoc dla zwierzaka". Zbierana była karma, koce i akcesoria dla czworonożnych podopiecznych Przytuliska w Łętkowicach. Dzięki Państwu udało nam się zebrać bardzo dużo darów, które pomogły w lepszym funkcjonowaniu wielu zwierzętom. Bardzo dziękujemy za otwarte serca i pomoc, razem zmieniamy świat na lepsze!
Zaproszenie na Jasełka
17.01.2025 r. o godzinie 17:00 w naszej szkole odbędzie się przedstawienie bożonarodzeniowe pt. "Znak nadziei". Akcja przedstawienia przeniesie do roku 67 po narodzeniu Chrystusa. W tym czasie ewangelista Łukasz kończył spisywać dzieje Jezusa z Nazaretu, które dziś znamy z kart Pisma Świętego. Zamieścił w nich między innymi opis narodzenia Jezusa. Scenariusz do spektaklu powstał m. in w oparciu o teksty Ewangelii św. Łukasza i apokryf "Protoewangelia Jakuba".
W przedstawieniu zobaczymy uczniów zaangażowanych w działalność szkolnego koła teatralnego.
Za przygotowanie tego wyjątkowego wieczoru odpowiedzialni są p. Kamil Syc i p. Ania Ciach.W imieniu Rodziców oraz Szkolnego Koła Wolontariatu bardzo prosimy o wsparcie dla ucznia naszej szkoły Jakuba Korżyńskiego. W najbliższy piątek w trakcie Jasełek wolontariusze będą częstować babeczkami - przekazując za nie dobrowolną ,,cegiełkę” pomożesz Kubie. Zebrane środki zostaną przeznaczone na zakup nowego wózka inwalidzkiego dla Kuby, który umożliwi mu sprawniejsze poruszanie się. Z całego serca dziękujemy za każdą okazaną formę wsparcia!
Serdecznie zapraszamy.
Pomoc dla Zwierzaka
Szanowni Państwo,
Szkolne Koło Wolontariatu serdecznie zaprasza do udziału w akcji Pomoc dla zwierzaka. Zbieramy dobrej jakości karmę: suchą i mokrą, przysmaki dla psów i kotów, akcesoria (obroże, smycze, zabawki), żwirek dla kotów oraz stare koce i ręczniki dla czworonożnych podopiecznych Przytuliska w Łętkowicach. Akcja trwa do 17 stycznia. Dary prosimy przynosić do pudełek przy wejściach do szkoły. Z góry dziękujemy, każda pomoc jest bardzo cenna!
Akcja biblioteczna ,,BOOKCROSSING"
W naszej szkole po raz KOLEJNY rozpoczynamy akcję ,,BOOKCROSSING’’ – uwolnij książkę
Bookcrossing – idea nieodpłatnego przekazywania książek poprzez pozostawianie ich w miejscach publicznych, jak również w miejscach celowo utworzonych na tzw. półkach bookcrossingowych (stoliki, regały, gabloty), po to, by znalazca mógł je przeczytać i przekazać dalej (uwolnić książkę).
Bookcrossing to niekonwencjonalna forma popularyzowania książki i czytelnictwa, ruchoma biblioteka – bez własnej siedziby i kart bibliotecznych.
W naszej szkole regał bookcrossingowy z książkami znajduje się przy bibliotece szkolnej. Każdy uczeń może wziąć z półki wybraną przez siebie książkę a w zamian położyć inną, przyniesioną z domu, pamiętajmy aby książki przynoszone były za zgodą rodziców. Książkę zabieramy do domu następnie po przeczytaniu przynosimy z powrotem na półkę, która znajduje się przy bibliotece szkolnej.
REGULAMIN AKCJI „BOOKCROSSING”
- Z akcji może skorzystać każdy uczeń, nauczyciel i pracownik szkoły Podstawowej w Łuczycach,
- Poproś rodziców o zgodę na przyniesienie przeczytanej/ nie potrzebnej już książki,
- Przyniesioną książkę należy położyć na specjalnym regale znajdującym się w bibliotece (regał jest podpisany),
- Prosimy aby przyniesione książki były w dobrym stanie,
- Z regału możesz zabrać do domu tylko 1 książkę,
- Szanuj książki, nie niszcz ich i oddaj w stanie jak przed wypożyczeniem,
- Zabraną książkę po przeczytaniu należy przynieść z powrotem na nasz regał,
- Brawo! Uwolniłeś książkę!
Celem tej inicjatywy jest:
-popularyzowanie czytelnictwa,
-zachęcenie do czytania w każdym miejscu,
- pokazanie, że DZIELENIE JEST SUPER I JEST FAJNIEJSZE NIŻ POSIADANIE 😊
Akcja ,,Ratownicy czytelnictwa" - zajęcia z teatrzykiem
- 2
Wycieczka do Teatru Groteska kl. I-III
PODZIĘKOWANIA za akcję "Dzień Pluszowego Misia"
Wizyta w Sejmie Rzeczypospolitej Polskiej
- 4
21 grudnia br. w Sali Kolumnowej Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej odbyło sie spotkanie wigilijne dzieci i młodzieży, któremu patronował marszałek Sejmu RP Szymon Hołownia. Uczestniczyli w nim również uczniowie i uczennice klasy VIII SP Łuczyce wraz z opiekunami. Podczas tej wyjatkowej wizyty mieliśmy możliwość uczestniczenia w spotkaniu blisko pół tysiąca młodych ludzi z politykami, posłami, samorządowcami i artystami. Przechadzaliśmy się po galerii sejmowej, kosztowaliśmy wigilijne przysmaki i korzystaliśmy z licznych atrakcji, które przygotowali dla nas gospodarze. Najodważniejsi robili indywidualne fotografie z marszałkiem i wicemarszałkiem Sejmu. Młodzież podczas kilkugodzinnego pobytu w "świątyni polskiej demokracji" odebrała, jakże pożyteczną, lekcję wiedzy o społeczeństwie w zakresie funkcjonowania państwa i władzy ustawodawczej. Wyjazd, zorganizowany przez Radę Powiatu Krakowskiego, Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie i Urząd Gminy Kocmyrzów - Luborzyca, koordynowała Monika Motyczyńska - wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Krakowskiego.
Archiwum Aktualności