W dniu 11 maja 2022r. dzieci poznawały swoją gminę – nazwę, symbole, miejscowości. Podczas zajęć dydaktycznych utrwaliły sobie wizerunek herbu gminy Kocmyrzów – Luborzyca i dowiedziały się co oznaczają znajdujące się tam symbole. Została również wykonana „Mapa aktywnego wypoczynku dzieci” – do powstania, której dołączyli się niektórzy rodzice przesyłając zdjęcia z propozycjami ciekawych miejsc. Stworzona mapa wywołała wiele pozytywnych emocji, ponieważ dzieci rozpoznawały znane im miejsca.
Mapa aktywnego wypoczynku dzieci
ŁUCZYCKIE KAPLICZKI I KRZYŻE PRACA BADAWCZA W RAMACH PROJEKTU „MOJA MAŁA OJCZYZNA”, ŁUCZYCE, MAJ 2022 R.
Jednym z charakterystycznych elementów krajobrazu Łuczyc są kapliczki, które spotkać można w różnych rejonach naszej miejscowości. Większość z nich powstała w XX stuleciu. Zwykle miały one charakter wotywny i dziękczynny. Ich fundatorami byli ówcześni mieszkańcy Łuczyc. Dziś stanowią one wzruszające świadectwo wiary i patriotyzmu naszych przodków.
Nierzadko kapliczki były fundowane przez nowoprzybyłych osadników na samym początku ich bytności w Łuczycach, zanim jeszcze rozpoczęli budowę domów i innych zabudowań. Taka inauguracja wiązała się z poświęceniem miejsca kultu przez księdza z luborzyckiej parafii, odprawiane też były inauguracyjne msze polowe. Pod kapliczkami gromadzili się wierni, aby odprawiać nabożeństwa majowe, tzw. Majówki, ku czci Matki Bożej. Jeszcze w 2019 roku odprawiano nabożeństwa majowe pod kapliczką na ul. Prądnik. Tradycja nabożeństw niestety zanika, ale kapliczki, jak również krzyże, o których także powiemy w tym artykule, mają swoich opiekunów, są zadbane, systematycznie odnawiane, a w okresie wiosenno-jesiennym przyozdabiane kolorowymi kwiatami. W dalszym ciągu stanowią nieodłączny element krajobrazu Łuczyc, który tak bardzo zmienił się pod względem zabudowy na przestrzeni ostatnich dwudziestu lat.
291 KAPLICZKA PRZY ULICY KOSYNIERÓW
Naszą wędrówkę rozpoczynamy przy kapliczce położonej przy skrzyżowaniu ulic Kosynierów i Kolejowej, ok. 100 metrów powyżej Kaplicy pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa, w pobliżu wiaduktu kolejowego. Jak podaje w swojej pracy pt. „Renowacja kapliczki Matki Bożej w Łuczycach” pani Bronisława Nowak, „nie odnaleziono żadnych zapisów o historii figury i całej kapliczki. Z ustnych przekazów osób mieszkających w Łuczycach można się dowiedzieć, że za czasów dziedzica, właściciela ziemi w Łuczycach, figura Matki Bożej znajdowała się poniżej obecnej kaplicy w pobliżu strumyka (po jego północnej stronie – przyp. JK). Ze wzglądu na to, że była ona zalewana, zdecydowano o przeniesieniu jej wyżej. Tablica z wezwaniem od Matki Bożej (MARIO, BĄDŹ NAM MATKĄ. FUN. WSI ŁUCZYCE 1958 – przyp. JK) umieszczona na przodzie postumentu informuje, że kapliczka została ufundowana w roku 1958. Szacuje się że figura może mieć ok. 150 lat. Osoby które brały udział w pracach przy kapliczce w tych latach nadal mieszkają w Łuczycach” (wykonawcami prac byli m.in. pan Mieczysław Prusak i pan Marian Wcisło – przyp. JK). Do momentu wybudowania w Łuczycach wspomnianej wyżej Kaplicy, to właśnie pod tą kapliczką w Wielką Sobotę ksiądz z Luborzycy poświęcał przynoszone przez mieszkańców pokarmy na stół Wielkanocny. Ponieważ upływający czas nadszarpnął konstrukcję kapliczki, mieszkańcy Łuczyc postanowili w czynie społecznym ją odrestaurować. Renowacja, którą we wspomnianej prezentacji bardzo szczegółowo opisuje pani Bronisława Nowak, była przeprowadzana w roku 2014., a uroczyste poświęcenie kapliczki miało miejsce 9 listopada tegoż roku.
2 KAPLICZKA PRZY ULICY KRAKOWSKIEJ
Ulicą Kosynierów przechodzimy, obok Kaplicy, na ulicę Krakowską, idąc na wzniesienie szosy, gdzie krzyżują się ulice: Krakowska, Dworska i Szkolna. Chodząc tędy do Szkoły, mijamy kapliczkę, której powstanie datuje się na wczesne lata osiemdziesiąte XX wieku. Postument wieńczy głowica z umieszczonym w niej obrazem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus namalowanym przez lokalnego artystę, mieszkańca Łuczyc, pana Edwarda Gondka. Kapliczka ta została wybudowana w miejsce starej, składającej się ze słupa i figurki, która uległa degradacji – inicjatywę w tym przedsięwzięciu przejął pan Andrzej Szwajca, któremu w budowie, którą współfinansowali mieszkańcy, pomagali pan Janusz Gas (ogrodzenie) oraz pan Józef Łabędzki (stolarka). Wybudowana na nowo kapliczka została uroczyście poświęcona przez ks. proboszcza Józefa Nowobilskiego podczas mszy świętej polowej. Co ciekawe, przedsięwzięcie to, realizowane w czasach PRL-u, doszła do skutku, jak wspomina pan Andrzej Szwajca, przy cichej aprobacie ówczesnych władz lokalnych.
3 KAPLICZKA W WĄWOZIE PRZY STRUMYKU
Nasz spacer kontynuujemy ulicą Dworską, kierując się w stronę ulicy Św. Floriana, po prawej stronie mijamy remizę łuczyckiej OSP i skręcamy w lewo, do wąwozu. Wychodząc z jego pierwszej części, mijamy potok i wchodzimy do drugiej części wąwozu zmierzającego w stronę Kolonii Pod Lasem. Tutaj, po lewej stronie, u szczytu wąwozowej skarpy, widnieje kolejna wiekowa kapliczka. Jak wspomina pani Stanisława Świerkowska, kapliczka ta powstała ponad 100 lat temu. Pierwotnie była zawieszona na drzewie. Następnie została odnowiona przez ówczesnego dziedzica, do którego należała większość gruntów w Łuczycach (być może chodzi o Wojciecha Unruga – przyp. JK). Po drugiej wojnie światowej odnowieniem kapliczki zajął się właściciel gruntu przylegającego do wąwozu, na którym stoi ten zabytek. Mieszkańcy tej części Łuczyc zebrani pod kapliczką odmawiali litanie do Matki Bożej i śpiewali pieśni ku jej czci. Nowe życie w serce „wąwozowej” kapliczki tchnął pan Piotr Leśniewski, właściciel Pracowni Stolarskiej, który z inicjatywy radnej Łuczyc, pani Jadwigi Łach, wykonał jej profesjonalną renowację i ochronną obudowę. Efekt prac pana Piotra cieszy oczy przechodzących wąwozem od kwietnia 2022 roku. W domku kapliczki, tak jak przed laty, znajduje się obrazek Matki Boskiej Licheńskiej.
4 KAPLICZKA PRZY ULICY POD KOPCEM
Wracamy wąwozem pod remizę i wędrujemy ulicą Lipową i ulicą Pod Kopcem – a więc, po „staremu”, mijamy Lipki i zmierzamy w stronę Kolonii Pod Kopcem. Tutaj spotykamy przydomową kapliczkę na posesji pana Krzysztofa Szwajcy. Ufundowana została w roku 2019. W szklanej latarni umieszczonej na drewnianym słupie znajduje się figurka Najświętszej Panienki a po bokach widnieją mniejsze figurki świętego Floriana i niewiasty z różańcem.
5 KRZYŻ PRZY ULICY PRĄDNIK
I znów przed nami spacer. Cofamy się nieco i wchodzimy na ulicę Ryszarda Goli. Schodzimy w dół i znów jesteśmy na ulicy Krakowskiej. Nią dochodzimy do drugiego wiaduktu kolejowego i już jesteśmy na ulicy Prądnik. Tutaj, po prawej stronie drogi, w sadzie posesji państwa Joanny i Krzysztofa Nowaków, znajduje się przydomowy krzyż. Jak wspomina pani Elżbieta Kasprzyk, mama pani Joanny, pierwszy krzyż na tej posesji ufundował jej ojciec, pan Piotr Zawalski, w 1946 roku. Znajdował się on przy drodze. Nie dotrwał do naszych czasów. Podobnie jak jego przejściowy następca. Budowa drogi asfaltowej na Prądniku i związane z nią przesunięcia spowodowały przeniesienie krzyża do sadu. Jego aktualna wersja została ufundowana w latach siedemdziesiątych XX wieku. Drewniany krzyż ze srebrnym wizerunkiem Pana Jezusa osadzony jest na kamienno-betonowym postumencie w kształcie wydłużonej kopuły.
6 KAPLICZKA PRZY ULICY PRĄDNIK
Kilkadziesiąt metrów dalej, po tej samej stronie drogi, znajduje się kapliczka z domkiem w kształcie tryptyku – centralnie umieszczony jest obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, a po bokach znajdują się figurki Pana Jezusa oraz świętego Antoniego. Po lewej stronie, z boku, widnieje również zdjęcie świętego Jana Pawła II. Kapliczkę w obecnym kształcie ufundował około 20 lat temu właściciel posesji pan Stanisław Szlęk. Zastąpiła ona starą kapliczkę, którą wybudował teść pana Stanisława, pan Antoni Krzyworzeka. To pod tą kapliczką jeszcze w 2019 roku odprawiano nabożeństwa majowe.
7 KRZYŻ NA PUSTKACH
Tym razem czeka nas dłuższa wędrówka. Podążamy ulicą Prądnik w kierunku Sieborowic, a na łuku drogi skręcamy w ulicę Tęczową. Mijając okoliczne pola uprawne – coraz rzadszy widok w Łuczycach – dochodzimy do zabudowań przy ulicy Zgodnej – jesteśmy na Pustkach. Skręcamy w prawo a później w lewo, w ulicę Kamykową. Przechodzimy wzdłuż posesji państwa Katarzyny i Roberta Prusaków i jesteśmy na końcu ulicy Piwnej – to właśnie tam, na polu, najprawdopodobniej pani Danuty Nowak z domu Bubak, stoi drewniany dwuipółmetrowy krzyż, ufundowany przez ojca lub dziadka właścicielki, pana Bubaka, który wykupiwszy kawałek gruntu od dziedzica Łuczyc, budowę gospodarstwa rozpoczął od postawienia tegoż krzyża. Ten zabytek sakralny został odnowiony w połowie ubiegłego dziesięciolecia przez pana Andrzeja Szwajcę. Szacuje się, że krzyż liczy już sobie ponad sto lat.
8 KAPLICZKA PRZY ULICY PIWNEJ
Dwadzieścia metrów obok wspomnianego powyżej krzyża, na polu, które kiedyś należało do pana Antoniego Krzyworzeki, a obecnie jest własnością pana Andrzeja Szwajcy, znajduje się metalowa kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Nieustającej Pomocy. Kapliczka ta, powstała prawdopodobnie jeszcze przed drugą wojną światową, została w latach dziewięćdziesiątych XX wieku rewitalizowana i poświęcona przez księdza z luborzyckiej parafii z inicjatywy i funduszy pani Aleksandry Gałązki i pani Marianny Prusak, za zgodą pana Andrzeja, który też współfinansował przedsięwzięcie. Konstrukcję wykonali i instalowali pan Zygfryd Kawalec i pan Mieczysław Gałązka. Co ciekawe, domek kapliczki, w której umieszczone są dwa obrazki Matki Bożej – oryginalny i dodany po renowacji, został przez fundatorki pozyskany od pana Romana Dzioby, fundatora kapliczki przy ulicy Kosynierów.
9 KAPLICZKA PRZY ULICY ZGODNEJ
Wciąż jesteśmy na Pustkach. Wracamy na ulicę Zgodną i idąc w kierunku ulicy Kosynierów dochodzimy do posesji pani Jolanty Łabędzkiej, na której znajduje się kapliczka z figurką Matki Boskiej. Drewniano-betonowo-metalowy słup wieńczy domek zakończony na górze prostym krzyżem. Wokół znajduje się ogrodzony ogródek. Jak wspomina mama pani Jolanty, pani Janina Buła, kapliczkę, wtedy całkowicie drewnianą, ufundował brat jej mamy, pan Franciszek Brus, jeszcze przed wybuchem drugiej wojny światowej. Została ona odnowiona w latach osiemdziesiątych XX wieku i poświęcona przez ks. Ryszarda Ptaka.
10 KAPLICZKA PRZY ULICY KOSYNIERÓW - 1
Schodzimy w dół ulicą Zgodną i dochodzimy do ulicy Kosynierów, tutaj, nieopodal przecznicy – ulicy Kruczej, na posesji pana Jerzego Wójcika, blisko szosy, oddzielona od niej rowem, stoi metalowo-betonowa kapliczka słupowa z obrazkiem Matki Bożej. Jak relacjonuje mama pana Jerzego, pani Irena Wójcik, kapliczkę tę ufundował jej ojciec pan Michał Banasiewicz około roku 1950. Również tutaj, jak wspomina pani Irena, do tradycji należały wspólne nabożeństwa majowe ku czci Matki Bożej.
11 KAPLICZKA PRZY ULICY KOSYNIERÓW - 2
Około stu metrów poniżej, na ulicy Kosynierów, idąc w stronę wiaduktu kolejowego, po prawej stronie, widnieje masywna kapliczka o kamiennym postumencie, metalowo-drewnianym domku z figurką Matki Bożej, zwieńczonej daszkiem, na szczycie którego widnieje krzyż pierścieniowy. Kapliczka ta została ufundowana około dziesięć lat temu przez właścicieli posesji, na której stoi – państwa Iwonę i Adriana Porębskich. Zastąpiła ona starą kapliczkę, ufundowaną na początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku przez ojca pani Iwony, pana Romana Dziobę i jej dziadka, pana Błażeja Jurka.
12 KAPLICZKA W STAREJ WSI
Teraz powracamy do centrum Łuczyc, do tzw. Starej Wsi. Mijamy wiadukt kolejowy i wędrujemy ulicą Kolejową. Na wysokości dawnego Pawilonu (sklep pana Pietrzyka) skręcamy w prawo i dochodzimy do ulicy Starowiejskiej, gdzie na posesji pana Michała Łacha znajduje się kapliczka słupowa z umieszczonym w latarni wizerunkiem Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus, którą starsi mieszkańcy nazywali „Makotową”. Znajdowała się ona bowiem przy drodze obok domu, który w tym miejscu należał przed laty do pana Makoty. Jak wspomina pani Emilia Rodak, pochodząca jeszcze sprzed II wojny światowej kapliczka była fundowana prawdopodobnie przez mieszkańców wsi Łuczyce (nie była to indywidualna inicjatywa). Pani Emilia doskonale pamięta czasy wspólnych nabożeństw majowych mieszkańców Łuczyc, gromadzących się późnymi popołudniami, po pracy, pod „Makotową” kapliczką.
13 KAPLICZKA PRZY ULICY STAROWIEJSKIEJ
Naszą podróż szlakiem łuczyckich kapliczek kończymy sto kilkadziesiąt metrów dalej, gdzie przy ulicy Starowiejskiej, na posesji państwa Bożeny i Józefa Rosiek znajduje się najmłodsza z lokalnych kapliczek, ufundowana i poświęcona przez ks. Krzysztofa Piechowicza w styczniu 2020 roku. Na masywnym ceglanym postumencie znajduje się latarnia z figurkami Świętej Rodziny.
Opisy kapliczek opracowano na podstawie wywiadów z : panią Stanisławą Świerkowską, panią Marianną Prusak, panią Aleksandrą Gałązką, panią Ireną Wójcik, panią Emilią Rodak, panią Janiną Bułą, panią Elżbietą Kasprzyk, panią Ewą Łach, panią Katarzyną Prusak, panią Bożeną Rosiek, panią Iwoną Porębską, panem Stanisławem Szlękiem, panem Krzysztofem Szwajcą oraz panem Andrzejem Szwajcą. Korzystano również z prezentacji pani Bronisławy Nowak pt. „Renowacja kapliczki Matki Bożej w Łuczycach” [w] doc.player r. 2017.
Tekst: Janusz Kieca; współpraca: Magdalena Ibek
Lokalizacja i dokumentacja fotograficzna: Patryk Dziura i Franciszek Wojcieszak; współpraca: Mikołaj Wilk
Lokalne porządki
W dniu 9 maja 2022r. przedszkolaki dołączyły do inicjatywy Sprzątania Świata w związku z czym postanowiły zadbać o czystość w swojej najbliższej okolicy. Wszystkie dzieci z wielkim zaangażowaniem i zgodnie z ustalonymi wcześniej zasadami pozbierały śmieci na terenie boiska sportowego w Łuczycach.
WYCIECZKA DO GMINNEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ W BARANÓWCE W RAMACH PROJEKTU MOJA MAŁA OJCZYZNA
4 maja br. uczniowie klasy I b udali się na wycieczkę do Gminnej Biblioteki Publicznej w Baranówce, aby zgłębić swoją wiedzę na temat swojej Małej Ojczyzny. Spotkanie z Panią Kierownik Krystyną Lipczyńską oraz Angeliką Kurowską okazało się bardzo owocne. Uczniowie poznali położenie swojej miejscowości na mapie, flagę, herb Gminy Kocmyrzów-Luborzyca oraz zarząd gminy. Z dużym zainteresowaniem wysłuchali legend związanych z naszym regionem, a były to legendy ,,O powstaniu cudownego źródełka Wojciechówki” oraz ,,O obrazie Św. Otylii w Wilkowie”. Podczas prezentacji uczniowie zobaczyli zdjęcia obiektów , zabytków, instytucji kultury, działalności sportowych. Poznali strój regionalny oraz tradycje kultywowane na terenie Małej Ojczyzny. Składamy serdeczne podziękowania p. Krystynie oraz p. Angelice za wspaniałą lekcję historii oraz społeczeństwa.
8
Święto Konstytucji 3 Maja
Dnia 27 kwietnia 2022r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Aby upamiętnić ten doniosły fakt w historii Polski, klasa VI pod opieką pana Janusza Kiecy, przygotowała montaż słowno-muzyczny o patriotycznej wymowie. Apel rozpoczęto wprowadzeniem sztandaru oraz odśpiewaniem hymnu państwowego. Zaprezentowano sceny związane z historią konstytucji. Apel był również okazją do przypomnienia uczniom ważnych faktów z historii Polski. Nie zabrakło odświętnych strojów i wyeksponowania symboli narodowych.
3
REKRUTACJA DO I KLASY SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Drodzy Rodzice
Poniżej lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do I klasy szkoły podstawowej
lista_dzieci_przyjetych_i_nieprzyjetych_do_I_klas_szkoly_podstawowej.pdf
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
1) Zarządzenie Wójta Gminy Kocmyrzów-Luborzyca
Zarzadzenie_Wojta_Gminy_Kocmyrzow-Luborzyca_REKRUTACJA_2022_-2023(1).pdf
2) Regulamin rekrutacji
Regulamin_postepowania_zgloszeniowego_i_rekrutacyjnego_do_szkoly_podstawowej_2022_2023.korekta.pdf
REKRUTACJA DO ODDZIAŁÓW PRZEDSZKOLNYCH
Drodzy Rodzice
Poniżej znajduje się lista dzieci przyjętych i nieprzyjętych do oddziałów przedszkolnych
lista_dzieci_przyjetych_i_nieprzyjetych_do_oddzialow_przedszkolnych.pdf
Z powodu braku wolnych miejsc w oddziałach przedszkolnych, nie jest przewidywana rekrutacja w etapie uzupełniającym.
-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-.-
Poniżej znajdują się dokumenty rekrutacyjne, które uległy korekcie z dniem 9.03 br. Prosimy o zapoznanie się ze zmianami ujętymi również w odpowiednich wnioskach. Istnieje możliwość nabycia odpowiednich dokumentów w sekretariacie szkoły.
1) Zarządzenie Wójta Gminy Kocmyrzów-Luborzyca
Zarzadzenie_Wojta_Gminy_Kocmyrzow-Luborzyca_REKRUTACJA_2022_-2023.pdf
2) Regulamin rekrutacji do oddziałów przedszkolnych
regulamin_rekrutacji_do_oddzialow_przedszkolnych_2022_2023.korekta.pdf
Sprawozdanie finansowe za 2021 rok
Sprawozdanie finansowe Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łuczycach za 2021 rok, zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej https://bip.malopolska.pl/ugkocmyrzowluborzyca,m,411677,sprawozdania-finansowe.html oraz dostępne jest również w załączniku
Dzień Ziemi
22 kwietnia z okazji 'Dnia Ziemi” klasa 1b przygotowała przedstawienie pt. „Kto ma olej w głowie” w którym dzieci upominają dorosłych, aby nie zaśmiecali środowiska. Uczniowie klasy 2 przedstawili inscenizację pt „Niewielki, ale śliczny Wiosenny Teatrzyk Ekologiczny”. Był to zbiór zabawnych rymowanek zawierających ekologiczne przestrogi. Po przedstawieniu wszystkie klasy udały się na zewnątrz, aby posprzątać naszą miejscowość przyłączając się do akcji „Sprzątamy dla Polski”.
3
#SprzątamyDlaPolski
22 kwietnia br. w Światowy Dzień Ziemi uczniowie klas I-VIII brali udział w akcji sprzątania świata rekomendowanej przez MEN. Dzieci i młodzież podjęli się wyzwania sprzątania najbliższej okolicy naszej szkoły. Zdziwienie nastąpiło po uzbieraniu tak wielkiej ilości segregowanych odpadów. Przy tej okazji zostały przeprowadzone dyskusje nt. ochrony naszej planety Ziemi.
9
Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych - podsumowanie
Gminny Konkurs Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych odbył się 16 marca 2022 r. Celem konkursu było rozwijanie zainteresowań uczniów w zakresie języka angielskiego oraz kultury krajów anglojęzycznych (USA, Wielkiej Brytanii, Australii i Kanady), zachęcanie uczniówdo samodzielnego zdobywania wiedzy oraz czytania w języku angielskim.
Konkurs podzielony był na dwie grupy wiekowe: klasy IV-V oraz klasy VI-VIII
Mamy zaszczyt przekazać, wyniki niektórych uczniów z naszej szkoły:
I miejsce - Sylwia Żółtaszek (klasy IV-V)
III miejsce - Stanisław Żółtaszek (klasy VI-VIII)
Wyróżnienie - Krzysztof Róg (klasy VI-VIII)
Gratulujemy! Dziękujemy również za zaangażowanie wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w konkursie.
„Dzień bez plecaka”
1 kwietnia 2022r. w naszej szkole obchodziliśmy „dzień bez plecaka. Wydarzenie to spotkało się z bardzo dużym entuzjazmem i zaangażowaniem ze strony uczniów. Zabawa polegała na tym, aby zastąpić czymś swój plecak korzystając ze swojej pomysłowości i sprytu. W tym celu posłużyć mogło wszystko: walizka, skrzynka na narzędzia, koszyk itp. Liczyła się kreatywność i fantazja. Uczniowie spisali się na medal. Wykazali się sporą kreatywnością oraz świetnym poczuciem humoru.
Dziękujemy za zaangażowanie!
Samorząd Uczniowski
1
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
Dręczą Cię w szkole, biją na podwórku, boisz się wychodzić z domu? Stałeś się celem ataku w internecie, jest hejt na Ciebie, ktoś wpuścił do sieci Twoje kompromitujące zdjęcie? Zostałeś sam, pogubiłeś się w życiu, straciłeś przyjaciela, nie masz z kim pogadać?
Nie jesteś sam! Zadzwoń pod numer 800 12 12 12. To telefon zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Możesz też napisać do ekspertów na czacie, który znajdziesz na stronie Rzecznika: www.brpd.gov.pl
Czekają tam na Ciebie ludzie, którzy Ci pomogą. Za darmo. Nie musisz się przedstawiasz ani mówić, skąd dzwonisz. Możesz pozostać całkowicie anonimowy. Nikt się nie dowie o tej rozmowie, ani rodzice, ani szkoła, ani znajomi. Eksperci z Telefonu Zaufania pomogą Ci rozwiązać Twój problem, wyjaśnią, co robić, jak się zachować, gdzie znaleźć konkretne wsparcie.
Nie czekaj, nie trać czasu, pomóż sobie – zadzwoń 800 12 12 12.
Pod numer interwencyjny mogą też dzwonić osoby dorosłe, aby zgłosić problemy dzieci lub rażące zaniedbania względem nich.
Uwaga! Telefon i czat internetowy są czynne przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.
Do dziecięcego telefonu zaufania najczęściej zgłaszane są sprawy dotyczące przemocy, problemów emocjonalnych, w relacjach rówieśniczych, szkolnych i rodzinnych oraz wynikających z okresu dorastania. Zespół Dziecięcego Telefonu Zaufania prowadzi także edukację upowszechniającą prawa dziecka poprzez spotkania oraz zajęcia edukacyjne.
Umiejscowienie Dziecięcego Telefonu Zaufania w strukturach Biura Rzecznika Praw Dziecka umożliwia jego konsultantom możliwość zajmowania się problemem, monitorowanie sytuacji oraz organizowanie dalszej pomocy w oparciu o współpracę z wieloma instytucjami.
W dni powszednie w godzinach 9-14 dyżurują także następujący specjaliści:
Poniedziałek – ekspert z zakresu spraw socjalnych:– świadczeń (500 plus, 300 plus, zasiłek i dodatki do zasiłku rodzinnego, pielęgnacyjne itp.);– udzielania pomocy społecznej;– spraw socjalnych dzieci wychowywanych w różnych formach opieki zastępczej, w czasie sprawowania opieki i po jej ustaniu;– działalności domów pomocy społecznej dla dzieci i młodzieży niepełnosprawnych intelektualnie;– działalności zakładów opiekuńczo-leczniczych dla dzieci;– świadczeń pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa;– warunków pracy małoletnich;– spraw mieszkaniowych, lokali zastępczych, socjalnych, eksmisji;– działania domów dla matek z małymi dzieci i kobiet w ciąży;– funkcjonowania funduszu alimentacyjnego;– spraw związanych z niepełnosprawnością nieletnich, rehabilitacją, ochroną zdrowia niepełnosprawnych.
Wtorek – ekspert z zakresu ochrony zdrowia:– dostępności do świadczeń zdrowotnych;– praw pacjenta małoletniego;– środków prawnych przysługujących pacjentom oraz ich przedstawicielom ustawowym /opiekunom w realizacji ich praw.
Środa – ekspert z zakresu prawa rodzinnego i postępowania w sprawach nieletnich oraz prawa i postępowania karnego dotyczącego małoletnich.
Czwartek – ekspert z zakresu edukacji i wychowania:– pomocy psychologiczno-pedagogicznej realizowanej w przedszkolach, szkołach i placówkach;– przemocy rówieśniczej;– spraw związanych z ocenianiem, klasyfikowaniem i promowaniem uczniów;– indywidualnego nauczania;– dowożenia uczniów niepełnosprawnych, jak również innych spraw związanych z organizacją transportu dzieci do szkół;– współpracy szkoły z rodzicami;– reorganizacji szkół, likwidacji czy łączenia oddziałów;– bezpiecznych i higienicznych warunków nauki oraz wychowania.
Piątek – ekspert z zakresu prawa rodzinnego i postępowania w sprawach nieletnich oraz prawa i postępowania karnego dotyczącego małoletnich.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka swoją działalność rozpoczął 20 listopada 2008 roku. Telekomunikacja Polska (obecnie Orange) jako operator telekomunikacyjny i firma zaangażowana społecznie w pomoc dzieciom zdecydowała się wspomóc Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka. Dzięki tej współpracy wszyscy dzwoniący pod numer telefonu zaufania nie ponoszą żadnych kosztów. Numer 800 12 12 12 jest udostępniony na zasadach niekomercyjnych. Czat nie wymaga logowania i nie trzeba instalować żadnej aplikacji.
Podziękowanie za udział w warsztatach wielkanocnych i kiermaszu charytatywnym
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim rodzicom, dzieciom, nauczycielom i pracownikom szkoły za udział w warsztatach wielkanocnych, które zostały zorganizowane z inicjatyw Pań z oddziałów przedszkolnych i wsparciu Rady Rodziców. Dziękujemy za wszystkie ozdoby wielkanocne wykonane na warsztatach i wypieki, które zostały przekazane na kiermasz charytatywny na rzecz naszego ucznia. Wielkie słowa wdzięczności kierujemy do wszystkich osób, które bardzo aktywnie włączyły się w organizację warsztatów i kiermaszu wielkanocnego, wniosły swój wkład i podarowały swój czas: Pani Patrycji Zgała - Przewodniczącej Rady Rodziców, Pani Dorocie Kani, Pani Ewelinie Czekaj, młodzieży ze Szkolnego Koła Wolontariatu oraz mieszkańcom Łuczyc.
Wielkanoc w Oddziałach Przedszkolnych
Dnia 12.04.2022 dzieci z oddziałów przedszkolnych z grup „Rybki”, „Misie” i „Zuchy” przygotowały wspólny występ z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych. Zapraszamy do oglądnięcia krótkiego występu oraz prezentacji zdjęć z naszego świątecznego śniadania z jajeczkiem.
Poniżej link do filmiku:
Spotkanie wielkanocne - realizacja projektu ''Moja Mała Ojczyzna"
13 kwietnia odbyło się spotkanie wielkanocne przygotowane przez uczennice i uczniów z klasy trzeciej pod kierunkiem pani Jolanty Nowak. Na wstępie pani Jola opowiedziała nam o tradycjach i symbolach Świąt Wielkiej Nocy. Zaprezentowała tradycyjne stoje, potrawy oraz ozdoby. Potem trzecioklasiści przedstawili program artystyczny. Piękna muzyka, śpiew i taniec wspaniale wprowadziły nas w wielkanocny nastrój. Po obejrzeniu występu pani dyrektor Danuta Kozera rozdała nagrody za udział w konkursie "Wielkanocna Pisanka" i złożyła wszystkim świąteczne życzenia. Po apelu odbyły się spotkania w klasach, podczas których dzieci utrwalały znajomość tradycji m.in. poprzez dekorowanie sal, składanie życzeń, nakrywanie do stołu i spożywanie wielkanocnych potraw.
2
WYNIKI KONKURSU "Pisanka Wielkanocna"
Serdecznie dziękujemy za zaangażowanie i przepiękne prace, co nie ułatwiło Komisji Konkursowej wyłonienia laureatów.
Po długich naradach dokonano wyboru:
W kategorii Oddziały Przedszkolne:
I miejsce Zuzia Skomra
II miejsce Zuzia Wcisło
III miejsce Iga Jeleń
W kategoria Klasy 1-3:I miejsce Jagoda Kalarus
II miejsce Kuba Korżyński
III miejsce Nikola Strug
Wyróżnienie: Ania i Wiktoria Gajoch
Zwycięzcom gratulujemy! Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie DZIĘKUJEMY za zaangażowanie i wykonanie pracochłonnych, przepięknych prac.
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, Organizacja Pożytku Publicznego o ponad stuletniej historii pomagania dziecku i jego rodzinie, uruchomiło nową ogólnopolską linię wsparcia psychologicznego:
Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży TPD 800 119 119Telefon działa codziennie w godz. 14-22.
Połączenia są bezpłatne i anonimowe.Na linii dyżurują psycholodzy i terapeuci.
Kontakt z psychologiem możliwy jest również poprzez
Czat zaufania TPD na stronie internetowej 800119119.pl
W kwietniu pojawią się także dyżury w języku ukraińskim. Informacja o dyżurach dostępna jest na stronie 800119119.pl.
Безкоштовний анонімний
телефон і чат довіри для дітей та підлітків
українською мовами
Перевірте перелік робочих годин
на 800119119.pl https://800119119.plWięcej informacji
Telefon i czat zaufania dla dzieci i młodzieży TPD https://800119119.pl
Biuro prasowe TPD http://tpd.biuroprasowe.pl
Towarzystwo Przyjaciół Dzieci Zarząd Główny https://www.facebook.com/TPDZG oraz tpd.org.pl
Artystyczne Rodziny z Naszej Gminy
Centrum Kultury i Promocji w Kocmyrzowie - Luborzycy serdecznie zaprasza dzieci ze szkół i przedszkoli do wzięcia udziału w gminnym konkursie "Artystyczne Rodziny z Naszej Gminy".
Szczegóły konkursu wraz z Regulaminem dostępne są na stronie internetowej www.ckip.pl
Ogłoszenie wyników konkursu "Witaj Wiosno"
Zwycięzcom gratulujemy!!!
Archiwum Aktualności