3 października 2020 r. Uczniowie i Nauczyciele Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Łuczycach wyruszyli na wycieczki , w ramach których zwiedzali piękne zakątki Małopolski.
Wyjazdy zorganizowane były w ramach realizacji projektu „Odkrywam Małopolskę” .
-
Krynica – Jaworzyna Krynicka Uczniowie klas V – VI zwiedzili malowniczą Krynicę . Odwiedzili m.in. Muzeum Turystyki Górskiej przedstawiające historię rozwoju turystyki w tamtym regionie. Następnie spacerowali po Parku Zdrojowym, gdzie znajdują się Stary Dom Zdrojowy, Łazienki Mineralne z 1863r. oraz willa „Patria”. Uczniowie mieli okazję skosztować różnego rodzaju wód ze słynnej pijalni wód – ze źródeł „Jan” i „Józef”. Zwiedzanie zakończyło się wyjazdem kolejką na Jaworzynę Krynicką skąd rozpościera się wspaniały widok na okolicę. Wstąpili również do pobliskiego schroniska, aby odpocząć przed drogą powrotną.
-
Sądecczyzna - Szlak na Cyrlę Uczniowie klas I-IV wyjechali na teren Sądecczyzny. Uczestnicy wyruszyli z małopolskiej wsi Rytro na Cyrlę, niewielką polanę w paśmie Jaworzyny Krynickiej Beskidu Sądeckiego. Spacerowali czerwonym szlakiem przez Popradzki Park Krajobrazowy. Mimo zmęczenia i stromych podejść, dopisywały im dobre humory.
Kiedy dotarli na szczyt, integrowali się podczas wspólnych zabaw prowadzonych przez animatorki oraz korzystali z placu zabaw. Uczestnicy mieli również możliwość upieczenia kiełbasek przy wspólnym ognisku.
Następnie grupa przejechała do Nowego Sącza, gdzie miała okazję zobaczyć jeden z największych w Polsce rynków z ratuszem oraz ruiny Zamku Królewskiego. Uczniowie wysłuchali historii i legend związanych z regionem oraz miastem.
-
Oświęcimia – Auschwitz- Birkenau
Uczniowie kl. VII I VIII poznali szczegółowo historię Holokaustu oraz nazistowskich obozów koncentracyjnych podczas całodniowej wycieczki po obozie Auschwitz-Birkenau. Odwiedzili Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau, aby właściwie zrozumieć miejsca, które stały się symbolem Holokaustu i nazistowskich zbrodni przeciwko Polakom, Romom i innym grupom. Poznali fakty dotyczące tego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO miejsca oraz odwiedzili bloki więzienne, komory gazowe i budynki krematoriów. Obejrzeli pozostałości rampy kolejowej w Birkenau, przy której zatrzymywały się wagony z nowo przybyłymi więźniami.
Wszystkie wyjazdy były niezapomnianym przeżyciem, które na długo zostanie w pamięci wszystkich Uczestników.