W dniu 4.02.2015 roku uczniowie klas IV,V,VI naszej Szkoły wraz ze swoimi Wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz na Zamek Królewski na Wawelu.
W Muzeum Archeologicznym, które swoją działalność zaczęło w lutym 1850 r. pod nazwą Muzeum Starożytności, uczniowie zwiedzali m.in.:
•wyroby z kości i ciosów mamuta odkryte w Jaskini Mamutowej (datowane na 20 tys. lat p.n.e.) oraz zdobione ostrza z rogu renifera pochodzące z Jaskini Maszyckiej (datowane na ok. 15 tys. lat temu). Znaleziska z jaskini Maszyckiej są pierwszymi i jak dotąd jedynymi "dziełami sztuki" paleolitycznej w Polsce;
•kolekcja glinianych figurek kultowych i malowanych naczyń z Bilcza Złotego na Ukrainie z okresu neolitu
•wyposażenie grobu "księżniczki scytyjskiej" (ozdoby ze złota i srebra) z kurhanu w Ryżanówce na Ukrainie (ok. III w. p.n.e.)
•zespół zabytków z grobu wojownika huńskiego (żelazny miecz, okucia łuku refleksyjnego oraz ozdoby ze srebra i złota) z Jakuszowic koło Kazimierzy Wielkiej (ok. V w. - okres wędrówek ludów);
•kamienny posąg Światowida (IX w.) znaleziony w roku 1848 w rzece Zbrucz na Ukrainie;
•skarb monet (m.in. Mieszka I i Bolesława Chrobrego) oraz ozdób srebrnych z Pleszowa w Nowej Hucie (XI w.);
•kolekcja zabytków staroperuwiańskich kultur Mochica i Chimu, zebrana w Peru przez Wł. Klugera, a dostarczona do Muzeum w latach 1876 i 1878 (fot.3);
•sarkofagi egipskie z mumiami (IV w. p.n.e.) z badań Tadeusza Smoleńskiego w Egipcie, przekazane w 1908 r.;
•kolekcja zabytków archeologicznych i numizmatycznych z tzw. Muzeum Polowego Wojska Polskiego, gromadzonych w czasie II wojny światowej przez żołnierzy Armii Polskiej na Bliskim Wschodzie, przekazane do Muzeum w 1947 r. (fot.4);
•unikalny skarb 4212 żelaznych grzywien siekieropodobnych (IX w.), odkryty w 1979 roku przy ul. Kanoniczej w Krakowie.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest instytucją naukowo-badawczą i oświatową. Gromadzi, opracowuje, przechowuje i konserwuje zabytki archeologiczne oraz upowszechnia wiedzę o dziejach i kulturze najstarszych społeczeństw.
Zamku Królewskiego na Wawelu nikomu chyba nie trzeba przedstawiać…wspomnieć tylko wypada, że w końcu pierwszego tysiąclecia n.e. Wawel zaczął odgrywać rolę ośrodka władzy politycznej. W wieku IX był głównym grodem plemienia Wiślan. Pierwszy historyczny władca Polski Mieszko I z rodu Piastów (około 965-992), jak również jego następcy: Bolesław Chrobry (992-1025) i Mieszko II (1025-1034) obrali Wawel na jedną ze swych siedzib.
Zamek oferuje wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, uczniowie nasi zwiedzili m.in.:
- Skarbiec koronny i zbrojownie
- Salę Kazimierza Wielkiego
- Salę Jadwigi i Jagiełły
- Salę z paradną bronią
a także wystawę „Wawel zaginiony”, który wzbudził w uczniach chyba największe wrażenie. Kontynuuje ona tradycje dwóch poprzednich wystaw poświęconych historii wzgórza wawelskiego, zorganizowanych w pobliżu reliktów rotundy śś. Feliksa i Adaukta (Najświętszej Marii Panny), wzniesionej na przełomie w. X i XI. Sale wystawowe obejmują m. in. budynek dawnych kuchni królewskich i wozowni. Wyjątkowy charakter wystawy polega na połączeniu różnych typów ekspozycji muzealnej. W obrębie rezerwatu archeologiczno-architektonicznego, poza zabytkami architektury z różnych okresów zabudowy wzgórza, są eksponowane w sposób tradycyjny obiekty pochodzące z badań archeologicznych oraz modele budowli. W jednej z sal można podziwiać bogatą kolekcję renesansowych kafli.
Reasumując, wycieczka naszych uczniów miała charakter edukacyjny, ale także wzbudziła u nich zainteresowanie historią Polski i uświadomiła im jak w sumie nie daleko mieszkają od miejsc, które uważane są za kolebkę polskości…
Na koniec wszyscy-bez wyjątku- musimy pamiętać, że „Naród, który traci pamięć o swojej historii, traci także swoją tożsamość”.
opracował:
Jarosław Boruczkowski ( W miejscu tym składam serdeczne podziękowania Dyrektor Szkoły oraz Wychowawcom klas IV,V,VI – za możliwość uczestnictwa w wycieczce.)