30 kwietnia 2015r. odbył się uroczysty apel z okazji zblizających się Świąt Wielkanocnych, podczas którego uczniowie klasy II , przy wsparciu trzecioklasistki, Estery Wierzbińskiej zaprezentowali przedstawienie o tematyce światecznej.Część apelu została poświęcona 10 rocznicy śmierci naszego patrona, Jana Pawła II, która przypada w czwartek, 2 kwietnia. Na koniec do wszystkich popłynęły świateczne życzenia ze strony Pani Dyrektor i Samorządu Szkolnego./fot. w albumie/
Wielkanoc
Konkurs Pocztówka do autora
Pomóżmy potrzebującym !!!
Zwracam się z uprzejmą prośbą o wsparcie materialne dla ubogich rodzin z naszej parafii. Dzięki pracy zespołu charytatywnego i szkolnych kół Caritas możemy do nich dotrzeć. Podzielmy się artykułami spożywczymi, sypkimi, posiadającymi długi termin przydatności do spożycia, pasteryzowanymi oraz artykułami higienicznymi . Artykuły te można składać w naszej szkole do piątku tj. 27 marca do kosza na ten cel przeznaczonego. Niech radość na twarzy bliźniego będzie zapłatą za ten gest ofiarności i ludzkiej życzliwości, tak by nikt nie zasiadł przy pustym stole w ten jakże radosny czas Wielkanocy. Dziękuję !!! Justyna Tarnawska
Opłata basenowa za II okres wynosi 200 zł. Bardzo proszę o jak najszybszą wpłatę.
Danuta Kozera
Idziemy przez wioskę wesołym pochodem
Niesiemy Marzannę na szumiącą wodę
Radują się drzewa, weselą się domy
Niesiemy Marzannę chochoła ze słomyW. Chotomska „Marzanna”
20 marca dzieci z klas 0-III wzięły udział w tradycyjnym obrzędzie palenia/topienia Marzanny*, przyniesionej przez Radka z klasy II. Trzecioklasiści również spalili wykonane w tym celu kukiełki. Podczas wycieczki mieliśmy również okazję obserwować zaćmienia słońca, dzięki okularom podarowanym przez mamę Oskara.
Tradycji stało się zadość, Marzanna spalona i utopiona, od jutra wiosna :))).
*Marzanna – słowiańska bogini symbolizująca zimę i śmierć, również nazwa kukły przedstawiającej boginię, którą w rytualny sposób palono bądź topiono na znak pożegnania zimy i przywołania wiosny.
Warsztaty plastyczne
SERDECZNIE ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH UCZNIÓW WRAZ Z RODZICAMI NA KOLEJNE WIELKANOCNE WARSZTATY PLASTYCZNE WE CZWARTEK 19 MARCA W GODZ. 16.00 - 18.00 W NASZEJ SZKOLE :-)
Konkurs Mini Playback Show
Konkurs odbędzie się w dniu 24 kwietnia 2015 r. w Centrum Kultury i Promocji w Kocmyrzowie-Luborzycy , Baranówka 6 , o godz. 10:00
Cel konkursu:
-możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed publicznością
- rozwijanie zainteresowań i uzdolnień muzycznych i tanecznych
- wpływanie przez sztukę na wrażliwość estetyczną, postawy, obyczaje i kulturę uczniów oraz atmosferę budowania wzajemnych relacji
- zachęcanie do czynnego udziału w imprezach muzycznych
-
Tematyka:
Prezentacja programu artystycznego polega na zabawie w naśladownictwu gwiazd muzyki polskiej lub zagranicznej (od muzyki klasycznej do współczesnej ) poprzez jak najwierniejsze wcielenie się w rolę, imitując ich śpiew i taniec przy wykorzystaniu autentycznych utworów jako playbacku, w przygotowanych we własnym zakresie strojach i rekwizytach.
Dzieci z przygotowanymi nagraniami zgłaszają się do wychowawców do 24 marca.
-
Konkurs
Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie zaprasza dzieci z klas I-III oraz IV-VI szkoły podstawowej do udziału w konkursie literacko-plastycznym zatytułowanym "List do Franciszka".
Aby wziąć udział w konkursie, należy napisać list do Ojca Świętego, Papieża Franciszka oraz zilustrować go własnoręcznie wykonanym obrazkiem. Najlepsze prace zostaną opublikowane w formie wydanej przez Instytut książki!
Prace należy nadsyłać do 31 maja 2015 roku. Szczegółowe informacje w regulaminie konkursu! Zapraszamy do udziału!
SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE ZNAJDUJĄ SIĘ NA STRONIE: http://idmjp2.pl/index.php/pl/edukacja/konkursy-dla-dzieci/1005-list-do-franciszka
GORĄCO ZACHĘCAM!!!
Opiekun konkursu w naszej szkole: Justyna Tarnawska
Warsztaty plastyczne
Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w warsztatch plastycznych dla rodziców i dzieci, podczas których chcemy wykonać ozdoby świąteczne na kiermasz wielkanocny – (niedziela 29 marca godz. 10.00 kaplica w Łuczycach).
Warszaty odbędą się w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Łuczycach w soboty: 14 i 21 marca w godz. 12.00-14.00.
Mile widziana głowa pełna pomysłów i materiały , zachęcamy także by dzieci same pod okiem rodziców wykonały ozdoby na szkolny kiermasz!
Organizatorzy: Rada Rodziców, Edyta Wilkosz, Justyna Tarnawska
Zapisy do oddziału przedszkolnego i do klasy I
Rekrutacja do oddziału przedszkolnego i klasy I będzie trwała od 9 do 31 marca 2015r. Szczególnie zapraszamy w dniach 9 i 16 marca 2015r. w godz. 10.00-18.00. W pozostałych terminach prosimy o wcześniejszy kontakt telefoniczny lub e-mailowy. Prosimy o zabranie dowodu osobistego i odpisu aktu urodzenia dziecka.
karta_zgloszenia_przedszkole_2015_2016.pdf
Do oddziału przedszkolnego przyjmujemy dzieci 5-cio i 6-cio letnie zamieszkałe na terenie Łuczyc. W miarę wolnych miejsc, w następnej kolejności będą przyjmowane dzieci z innych miejscowości oraz dzieci czteroletnie. Szczegółowe zasady określa regulamin rekrutacji.
Dzieci kontynuujące edukację przedszkolną w oddziale przedszkolnym – rodzice składają deklarację dot. dalszego uczęszczania dziecka do oddziału przedszkolnego. Wzór deklaracji jest dostępny w szkole i na stronie internetowej.
deklaracja-oddzial-przedszkolny
Od 1 września 2015r dzieci 7-letnie oraz 6-letnie są obowiązane rozpocząć naukę w klasie pierwszej. W razie braku gotowości dziecka do rozpoczęcia nauki w szkole rodzice mogą się zwrócić do dyrektora szkoły z prośbą o odroczenie spełniania obowiązku szkolnego po przedstawieniu opinii z poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Bezpieczny Internet
Poniżej przedstawiamy wyniki ankiet przeprowadzonych w naszej szkole.
Wycieczka do Muzeum Archeologicznego
W dniu 4.02.2015 roku uczniowie klas IV,V,VI naszej Szkoły wraz ze swoimi Wychowawcami uczestniczyli w wycieczce do Muzeum Archeologicznego w Krakowie oraz na Zamek Królewski na Wawelu.
W Muzeum Archeologicznym, które swoją działalność zaczęło w lutym 1850 r. pod nazwą Muzeum Starożytności, uczniowie zwiedzali m.in.:
•wyroby z kości i ciosów mamuta odkryte w Jaskini Mamutowej (datowane na 20 tys. lat p.n.e.) oraz zdobione ostrza z rogu renifera pochodzące z Jaskini Maszyckiej (datowane na ok. 15 tys. lat temu). Znaleziska z jaskini Maszyckiej są pierwszymi i jak dotąd jedynymi "dziełami sztuki" paleolitycznej w Polsce;
•kolekcja glinianych figurek kultowych i malowanych naczyń z Bilcza Złotego na Ukrainie z okresu neolitu
•wyposażenie grobu "księżniczki scytyjskiej" (ozdoby ze złota i srebra) z kurhanu w Ryżanówce na Ukrainie (ok. III w. p.n.e.)
•zespół zabytków z grobu wojownika huńskiego (żelazny miecz, okucia łuku refleksyjnego oraz ozdoby ze srebra i złota) z Jakuszowic koło Kazimierzy Wielkiej (ok. V w. - okres wędrówek ludów);
•kamienny posąg Światowida (IX w.) znaleziony w roku 1848 w rzece Zbrucz na Ukrainie;
•skarb monet (m.in. Mieszka I i Bolesława Chrobrego) oraz ozdób srebrnych z Pleszowa w Nowej Hucie (XI w.);
•kolekcja zabytków staroperuwiańskich kultur Mochica i Chimu, zebrana w Peru przez Wł. Klugera, a dostarczona do Muzeum w latach 1876 i 1878 (fot.3);
•sarkofagi egipskie z mumiami (IV w. p.n.e.) z badań Tadeusza Smoleńskiego w Egipcie, przekazane w 1908 r.;
•kolekcja zabytków archeologicznych i numizmatycznych z tzw. Muzeum Polowego Wojska Polskiego, gromadzonych w czasie II wojny światowej przez żołnierzy Armii Polskiej na Bliskim Wschodzie, przekazane do Muzeum w 1947 r. (fot.4);
•unikalny skarb 4212 żelaznych grzywien siekieropodobnych (IX w.), odkryty w 1979 roku przy ul. Kanoniczej w Krakowie.
Muzeum Archeologiczne w Krakowie jest instytucją naukowo-badawczą i oświatową. Gromadzi, opracowuje, przechowuje i konserwuje zabytki archeologiczne oraz upowszechnia wiedzę o dziejach i kulturze najstarszych społeczeństw.
Zamku Królewskiego na Wawelu nikomu chyba nie trzeba przedstawiać…wspomnieć tylko wypada, że w końcu pierwszego tysiąclecia n.e. Wawel zaczął odgrywać rolę ośrodka władzy politycznej. W wieku IX był głównym grodem plemienia Wiślan. Pierwszy historyczny władca Polski Mieszko I z rodu Piastów (około 965-992), jak również jego następcy: Bolesław Chrobry (992-1025) i Mieszko II (1025-1034) obrali Wawel na jedną ze swych siedzib.
Zamek oferuje wiele ciekawych miejsc do zwiedzania, uczniowie nasi zwiedzili m.in.:
- Skarbiec koronny i zbrojownie
- Salę Kazimierza Wielkiego
- Salę Jadwigi i Jagiełły
- Salę z paradną bronią
a także wystawę „Wawel zaginiony”, który wzbudził w uczniach chyba największe wrażenie. Kontynuuje ona tradycje dwóch poprzednich wystaw poświęconych historii wzgórza wawelskiego, zorganizowanych w pobliżu reliktów rotundy śś. Feliksa i Adaukta (Najświętszej Marii Panny), wzniesionej na przełomie w. X i XI. Sale wystawowe obejmują m. in. budynek dawnych kuchni królewskich i wozowni. Wyjątkowy charakter wystawy polega na połączeniu różnych typów ekspozycji muzealnej. W obrębie rezerwatu archeologiczno-architektonicznego, poza zabytkami architektury z różnych okresów zabudowy wzgórza, są eksponowane w sposób tradycyjny obiekty pochodzące z badań archeologicznych oraz modele budowli. W jednej z sal można podziwiać bogatą kolekcję renesansowych kafli.
Reasumując, wycieczka naszych uczniów miała charakter edukacyjny, ale także wzbudziła u nich zainteresowanie historią Polski i uświadomiła im jak w sumie nie daleko mieszkają od miejsc, które uważane są za kolebkę polskości…
Na koniec wszyscy-bez wyjątku- musimy pamiętać, że „Naród, który traci pamięć o swojej historii, traci także swoją tożsamość”.
opracował:
Jarosław Boruczkowski ( W miejscu tym składam serdeczne podziękowania Dyrektor Szkoły oraz Wychowawcom klas IV,V,VI – za możliwość uczestnictwa w wycieczce.)
Walentynki
13 lutego odbył sie apel z okazji Walentynek zorganizowany przez Samorząd Uczniowski, którego opiekunem jest pani Jolanta Nowak. Z tej okazji wszystkie dzieci otrzymały lizaki, a wybrańcy- walentynkowe kartki. Podczas spotkania zostały również rozstrzygnięte konkursy samorządu: Góra Grosza, oraz konkurs ze znajomości kolęd, w którym kolejne miejsca zajęły: I- Julia Rosiek, II- Monika Urbanowska i III-Gabriela Gawron. Zwyciężczyniom składamy serdeczne gratulacje :).
Św. Brat Albert, człowiek o wielkim sercu, otwartym na potrzeby bliźnich często powtarzał, że trzeba być dobrym jak chleb.Wielkie DZIĘKUJĘ chciałabym powiedzieć tym wszystkim, którzy włączyli się w zbiórkę suchejżywności dla Ojców Cystersów, którzy podejmują misyjną pracę na Ukrainie. Dziękuję za odpowiedź na potrzeby drugiego człowieka, za świadectwo solidarności z potrzebującymi.Wyrazem wdzięczności za naszą pomoc będzie modlitwa,o której Ojcowie nas zapewniają!
Raz jeszcze dziękuję!!! Opiekun akcji – Justyna Tarnawska
Kolędowanie Misyjne w Łuczycach
Już w Adwencie rozpoczęliśmy przygotowania do podjęcia po raz pierwszy dzieła „kolędników misyjnych”. W naszą wspólną modlitwę w czasie Adwentu włączaliśmy te rodziny, które będziemy nawiedzać, prosząc dobrego Boga, by otwierał ich serca na potrzeby tych, których pragniemy wesprzeć poprzez nasze kolędowanie. W Niedzielę, 4 stycznia po Uroczystej Eucharystii
z Błogosławieństwem Rozesłania Kolędników Misyjnych przez Ks. Franciszka Walkosza z parafii Podwyższenia Krzyża Świętego w Luborzycy wyruszyliśmy z Dobrą Nowiną do mieszkańców Łuczyc. Nasza Szkoła Podstawowa nosi imię Jana Pawła II, któremu na sercu leżały sprawy misji, dlatego też z wielkim entuzjazmem pragnęliśmy śpiewem kolęd oddać prawdę o Bogu, który przychodzi. Naszej wędrówce towarzyszył i deszcz i wiatr, ale w sercach panowała słoneczna aura. W wielu domach doświadczyliśmy życzliwości i ofiarności. Wszyscy podziwiali piękne stroje, śpiew i szczytny cel naszej wędrówki – chęć niesienia pomocy materialnej naszym rówieśnikom na innych kontynentach. Wędrując spotykaliśmy przechodniów, jadących samochodami wobec których dawaliśmy świadectwo naszej wiary i misyjnego zaangażowania.
Radosnego dawcę miłuje Bóg! Wszystkich ludzi dobrej woli, którzy wsparli nas w jakikolwiek sposób włączamy w modlitwę!
Opiekun grupy kolędniczej – Justyna Tarnawska
W karnawale same bale
W karnawale, w karnawale
Dookoła wielkie bale,
Gdy orkiestra pięknie gra,
Dobry humor każdy ma!
Rano grzecznie się uczymy
A wieczorem się bawimy
Czy to styczeń, czy też maj
W naszej szkole to jest raj!
Założyły już spódniczki
Dobre wróżki i księżniczki
Spidermeny, Ninja, Zorro
Już w kostiumy się przebiorą
Jeszcze panie przebierzemy
Wodzireja przywieziemy
Pączki, soczki też gotowe
Światła, dymy odlotowe
Teraz nic nam nie przeszkodzi
Tańczyć, skakać, w rytmie chodzić
Jak się już wyszalejemy
To do domu pojedziemy
Jutro rano znów do szkoły
A wieczorem? Bal wesoły?
Wszystkim pięknie dziękujemy
Czekać na Was tu będziemy
Przyjdżcie do nas znów za rok
Powtórzymy walca krok .( hmmm.... może powinno być: Tylko rock, rock, rock? :)
/fot. w albumie/
Wizyta policjanta
29 stycznia klasę pierwszą odwiedził przedstawiciel Komisariatu Policji w Słomnikach st. sierżant Przemysław Koster, który przypomniał dzieciom o zasadach bezpiecznego poruszania się po drogach i konieczności noszenia odblasków.
Na koniec spotkania odbył się mini konkurs wiedzy na temat zasad ruchu drogowego. Zwycięzcy otrzymali od pana policjanta odblaskowe opaski.
Bal karnawałowy
Rada Rodziców zaprasza na Bal Karnawałowy 14 lutego 2015r. Szczegóły na plakacie. BAL_KARNAWALOWY
Wygrana w konkursie Kubusia.
Po pierwsze drugie śniadanie.
Akcja Kubusia ma nam uświadomić, jak bardzo ważne jest zjadanie drugiego śniadania. Do konkursu wysłaliśmy zdjęcie obrazujące, jak dzieci w szkole przygotowywały śniadanie i..... wygraliśmy śniadaniówki dla wszystkich uczniów !
Teraz każdy będzie pamiętał, że:
- Drugie Śniadanie nigdy nie jest nudne.
- Drugie Śniadanie chodzi do szkoły, ale nie wraca.
- Drugie Śniadanie nie bawi się w chowanego.
- Drugie Śniadanie ma jednodniową datę ważności.
- Drugie Śniadanie źle znosi leżakowanie za tapczanem.
- Kanapka na drugie śniadanie nie musi dojrzewać.
Kubuś, na stronie internetowej www.popierwsze.pl prezentuje wiele ciekawostek i inspiracje na temat drugiego śniadania. Zostały one przygotowanych z punktu widzenia mam, dietetyków, ale przede wszystkim z punktu widzenia najważniejszych w tej akcji – czyli dzieci.
Archiwum Aktualności