Marzec jest nie tylko miesiącem oczekiwania na wiosnę, ale to także miesiąc matematyki. W Naszej szkole odbyło się wiele wydarzeń matematycznych. I tak 1.03.2017r. w klasie V odbyła się 100 lekcja matematyki przygotowana i przeprowadzona na wesoło przez uczennicę Marysię Rogalską:). Matematyczny berek, matematyczna butelka, zabawa ruchowa – poszukiwacze kątów- to sposoby innej formy utrwalenia wiadomości matematycznych.
Kolejna impreza - 14 marca 2017 r. obchodziliśmy w naszej szkole Święto Liczby Pi. W tym roku święto tej niezwykle popularnej stałej matematycznej (3.1415926…) uczciliśmy na poważnie i na wesoło. Tego dnia na pewno każdy uczeń znalazł dla siebie coś interesującego. Nawet na tak poważną naukę, jaką jest matematyka, warto czasem spojrzeć z lekkim przymrużeniem oka. Święto matematyki niewątpliwie ma walory dydaktyczne, ale to także ciekawy sposób uatrakcyjnienia naszego szkolnego życia, a więc... przyjemne z pożytecznym! Obchody Święta liczby Pi rozpoczęły się od prezentacji multimedialnej dotyczącej Ludolfiny, czyli bohaterki dnia. Następnie uczniowie klas: IV, V i VI rozpoczęli rywalizację konkursową, musieli wykazać się zarówno wiedzą teoretyczną, jak i umiejętnościami praktycznymi. W pierwszym etapie konkursu uczniowie przedstawili przygotowane plakaty pod hasłem „Liczba Pi”. Zwyciężył plakat Piotra Szydło z klasy VI, drugie miejsce przypadło Aleksandrze Barczyk z klasy IV a trzecie miejsce Martynie Krzyworzeka z klasy VI. Gratulujemy! Finałową konkurencją Święta Liczby Pi był konkurs na zapamiętanie jak największej liczby cyfr rozwinięcia liczby Pi. „Mistrzem Liczby Pi” została Aleksandra Barczyk z klasy IV (126 cyfr po przecinku), wicemistrzem Wiktoria Barczyk z klasy VI (114 cyfr) a trzecie miejsce zdobyła Martyna Krzyworzeka z klasy VI (57 cyfr). Serdecznie gratulujemy! Kolejne zmagania uczestników stanowiły konkursy – na ułożenie jak największej liczby słów (rzeczowników) zaczynających się od literek pi, nawleczenie jak najdłuższego naszyjnika z koralików odpowiadających kolejnym cyfrom z rozwinięcia dziesiętnego liczby pi oraz wykonanie pomiarów podanych okręgów i ich średnic (za pomocą sznurka), a następnie obliczenie na tej podstawie liczby pi. W tych konkurencjach wygrała klasa V, drugie miejsce zdobyła klasa VI a trzecie klasa IV. Okazało się, że liczba Pi nie jest taka straszna, a nawet ma niezaprzeczalne zalety (trochę szkoda, że uroczą damską postać przyjmuje tylko raz w roku). Ukoronowaniem Dnia Liczby Pi było uroczyste wręczenie dyplomów i słodkiego upominku. Dziękujemy za fajną zabawę. 16 marca Kangur Matematyczny – w tym roku walczyło 31 uczniów, trzymamy kciuki i czekamy na wyniki :). Kolejny dzień to 17.03.2017r. NOC MATEMATYKI w ZSOMS w Krakowie – uczniowie klas V i VI uczestniczyli w niespodziankach przygotowanych dla wszystkich, które dostarczyły wiele niesamowitych wrażeń i emocji. Na uczniów czekało wiele atrakcji. Każda sala odkrywała przed nimi coraz to inne tajemnice. To właśnie ta Noc jest przełomowa, wielu uczniów odkrywa wtedy swoje nowe pasje lub pogłębia swoje zainteresowania. Nasze dzieciaki w blasku roziskrzonych, kolorowych świateł otwierały kolejno, magiczne drzwi”, a za nimi:
- Planetę Robotów, – w której zaprezentowano pokazy robotów, ich sterowanie i programowanie
- Salę Kinect/Xbox, gdzie na chwilę można było przenieść się w wirtualny świat
- Salę planszówek ,,Dragonus”, która rozwijała kreatywność, myślenie i refleks naszych dzieci. Nasze dzieciaki miały co robić i z pewnością się nie nudziły. Odkrywanie fascynującego świata matematyki może być równie pasjonujące jak nasze ulubione atrakcje. Teraz żyjemy wspomnieniami Nocy pełnej wrażeń i jak zwykle czekamy na następną…
Ostatni punkt programu - 21.03.2017r. Dzień Matematyki pod patronatem honorowym Ministra Edukacji Narodowej był kierowany do wszystkich, nawet tych, którzy jeszcze nie wiedzą, że rozwiązywanie zadań matematycznych może sprawiać przyjemność. Turniej Matematyczny pod nazwą „Pieniądze to nie wszystko" zorganizowany został dla klas IV-VI. Zadania dotyczyły pieniędzy. Otwarte umysły i chęć do zabawy sprawiły, że wszystkie zespoły bardzo zaangażowały się do pracy i, co ważniejsze, robiły to z wielką ochotą. Nietypowa lekcja matematyki pokazała, że ta „Królowa nauk” obecna jest w życiu każdego człowieka i nie musi być obowiązkiem, lecz przyjemnością.
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z tych wyjątkowych dni.