Po dotarciu do stolicy udaliśmy się do Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, gdzie uczestniczyliśmy w zwiedzaniu wystawy stałej składającej się z ośmiu interaktywnych instalacji. Przewodnik, który oprowadzał nas po muzeum, pomógł nam zrozumieć trudną historię wyznawców judaizmu. Dowiedzieliśmy się również, ile zła przyniosła mowa nienawiści oraz że dziedzictwo żydowskie stanowi integralną część historii Polski. Opuszczaliśmy gmach muzeum dostrzegając wkład narodu żydowskiego w rozwój polskiej kultury, nauki, a także gospodarki.
Spacerując po Łazienkach Królewskich, wyjątkowo cennym historycznie zespole pałacowo-ogrodowy, podziwialiśmy wspaniałą architekturę tego miejsca oraz piękną przyrodę, która o tej porze roku pokazała nam się w całej palecie jesiennych barw .
Kolejnym punktem programu był Cmentarz Stare Powązki, który jest najstarszym nieprzerwanie działającym katolickim cmentarzem w mieście, skarbnicą rzeźby i małej architektury. Tu swoje dzieła pozostawili najwybitniejsi polscy rzeźbiarze XIX i XX wieku. Od Pani Przewodnik dowiedzieliśmy się, że to tu od 1975 roku odbywają się, zapoczątkowane przez nieżyjącego już Jerzego Waldorffa, coroczne kwesty w dniu Wszystkich Świętych. Nigdzie w Polsce nie znajdziemy tylu grobowców pisarzy, poetów, aktorów, naukowców, polityków czy artystów.
Będąc na Placu Zamkowym Pani Przewodnik opowiedziała nam w paru zadaniach o królu Zygmuncie III Wazie, który przeniósł stolicę Polski z Krakowa do Warszawy , a dziś stoi sobie na szczycie Kolumny Zygmuntowskiej. Na rynku spotkaliśmy również warszawską Syrenkę i groźnego bazyliszka. Wędrując uliczkami miasta doszliśmy pod Pomnik Małego Powstańca – chłopca, który kiedyś brał udział w walkach o Warszawę.
Byliśmy również świadkami zmiany warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza.
Wędrując po pięknych komnatach Zamku Królewskiego i podziwiając obrazy, rzeźby oraz poznając dzieje tego miejsca trudno było uwierzyć , że w czasie II wojny światowej Niemcy wysadzili ten zamek i nie było tu niemal nic.
Uczniowie klas VII i VIII zwiedzili również jedno z najbardziej niezwykłych muzeów, jakie kiedykolwiek zbudowano w Polsce – Muzeum Powstania Warszawskiego, w którym dzień po dniu mogli poznać historię przebiegu tego ważnego dla stolicy wydarzenia. W tym czasie uczniowie klas IV-VI będąc w Muzeum Wojska Polskiego widzieli różne typy broni, czołgów czy amunicji, którymi posługiwali się żołnierze na przestrzeni wieków.
Prawdziwą wisienką na torcie był w Pałac w Wilanowie, który nazywany jest również Małym Wersalem. Podczas zwiedzania poznaliśmy historię Jana III Sobieskiego i Marysieńki, którzy ten pałac budowali. Znajdujący się na zewnątrz park podziwialiśmy również nocą, gdzie Królewski Ogród Światła rozświetlony tysiącami kolorowych diod ułożonych w finezyjne kształty zachwycił nawet największych sceptyków i krytyków, a na nas zrobił niesamowite wrażenie.
Uwieńczeniem wycieczki było zobaczenie Miasta nocą, którego panoramę mogliśmy podziwiać z tarasu 30 piętra Pałacu Kultury i Nauki.
Trzy intensywne dni, wzbogacone dużą dawką wiedzy i niesamowitymi emocjami szybko minęły…
Wycieczkę do Warszawy uważamy za bardzo udaną. Zobaczyliśmy wiele ciekawych miejsc oraz zrobiliśmy dużo pamiątkowych zdjęć.