Zebranie z rodzicami odbędzie się 18 maja o godz. 17.00
Święto Konstytucji 3 Maja
4 maja 2015r.odbył się uroczysty apel z okazji 224 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, przygotowany przez uczniów klas IV-VI pod kierunkiem pana Janusza Kiecy. Montaż słowno- muzyczny, wzbogacony prezentacją multimedialną był dla uczniów lekcją historii i patriotyzmu. Informacje zdobyte na uroczystości zostały uzupełnione podczas kolejnych zajęć, już w klasach.
Utrwalmy: Ustawa Rządowa, czyli Konstytucja 3 Maja, była drugą na świecie, a pierwszą w Europie ustawą zasadniczą. Uchwalona na Sejmie Czteroletnim w 1791 roku przez stronnictwo patriotyczne jako rezultat kompromisu ze stronnictwem królewskim, była wynikiem dążeń do naprawy stosunków wewnętrznych w Rzeczpospolitej po I rozbiorze, ustalając podstawy ustroju nowożytnego w Polsce.
Postanowienia konstytucji
Jej wstępnym etapem było Prawo o sejmikach z 24 III 1791 roku oraz Prawo o miastach (królewskich) z 18 IV 1791 roku. Pozostawiała ustrój stanowy, z pewnymi drobnymi zmianami: znacznie uszczuplono wpływy magnaterii na elekcję, Senat i zarząd kraju, wykluczając z sejmików szlachtę nieposesjonatów, stanowiącą najgorliwszą klientelę magnatów. W prawie wyborczym feudalny cenzus urodzenia szlacheckiego zastąpiono burżuazyjnym cenzusem posiadania. Mieszczanom zatwierdzono prawo nabywania dóbr i uzyskiwania nobilitacji.
Utrzymując poddaństwo Konstytucja pozbawiała szlachtę prawa najwyższej zwierzchności wobec poddanych, przyjmując ich "pod opiekę prawa i rządu krajowego". Indywidualne umowy chłopów z dziedzicami o zamianę pańszczyzny na czynsz teraz nie mogły już być samodzielnie unieważniane przez szlachtę.
Postanowienia Konstytucji centralizowały państwo, znosząc odrębność między Koroną i Litwą, wprowadzając jednolity rząd, skarb i wojsko. Za religię panującą uznano katolicyzm, przy zupełnej tolerancji innych, uznanych przez państwo wyznań. Konstytucja wprowadziła trójpodział władzy: władzę ustawodawczą miał sprawować dwuizbowy Sejm, składający się ze szlachty-posesjonatów (204 posłów) i 24 plenipotentów miast.
Zmniejszono znacznie rolę Senatu, instrukcje poselskie, konfederacje i liberum veto zostały zniesione, decyzje miały zapadać zwykłą większością głosów. Kadencja Sejmu trwała 2 lata, posiedzenia zwoływane były w razie potrzeby, co 25 lat miano zwoływać Sejm w celu poprawy konstytucji. Władzę wykonawczą przyznano królowi wraz z Radą, tzw. Strażą Praw, złożoną z prymasa i 5 ministrów: policji, pieczęci, czyli spraw wewnętrznych, interesów zagranicznych, wojny i skarbu, mianowanych przez króla. Ministrowie odpowiadali przed Sejmem za podpisane przez siebie akty. Król był przewodniczącym Straży, miał prawo nominacji biskupów, senatorów, ministrów, urzędników i oficerów, w razie wojny sprawował naczelne dowództwo nad wojskiem.
Zniesiono wolną elekcję, po śmierci Stanisława Augusta tron miał być dziedziczny, tylko w razie wymarcia rodziny królewskiej szlachta miała wybierać nową dynastię. Konstytucja zapowiadała reorganizację sądownictwa, postulując konieczność stworzenia stale urzędujących sądów ziemskich i miejskich oraz sprawujących nad nimi nadzór w drugiej instancji Trybunałem Koronnym i sądem asesorskim.
Próba przeprowadzenia reform została przekreślona już w połowie 1792 roku. Przyczyniła się do tego Targowica i wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczpospolitej.
Konstytucja 3 Maja była wielkim osiągnięciem narodu chcącego zachować niezależność państwową, zabezpieczała możliwość rozwoju gospodarczego i politycznego kraju. Do tradycji trzeciomajowych nawiązywały później różne kierunki polityczne, dosyć dowolnie interpretując idee ustawy zasadniczej z 1791 roku.
Informacja Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej
UWAGA RODZINY WIELODZIETNE !
RUSZA PROJEKT „PIERWSZY DZWONEK”
Informujemy, że w br. realizowana jest druga edycja projektu „Pierwszy dzwonek” .
Projekt zakłada przyznanie wsparcia materialnego uczniom szkół podstawowych, gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych z rodzin wielodzietnych , wychowujących przynajmniej 3 dzieci.
Dochód na osobę w rodzinie nie może przekraczać kwoty 684 zł .
Wszyscy członkowie rodziny mający status ucznia winni zamieszkiwać na terenie województwa małopolskiego.
Kwota wsparcia w ramach projektu wyniesie do 150 zł na ucznia i może być przyznana tylko jeden raz.
Udzielone wsparcie przeznaczone jest na dofinansowanie do zakupu artykułów edukacyjnych , w tym szkolnych, oraz pomocy dydaktycznych w szczególności podręczników wymaganych według programu szkoły podstawowej, gimnazjum lub szkoły ponagimnazjalnej.
Rodziny spełniające powyższe kryteria , chcące wziąć udział w projekcie i skorzystać z pomocy , proszone są o pilny kontakt z tut. GOPS – Dział Świadczeń Rodzinnych w celu uzyskania szczegółowych informacji oraz pobrania deklaracji uczestnictwa w projekcie .
Prawidłowo wypełnione deklaracje przyjmowane są w siedzibie GOPS w terminie do 12 maja 2015 r
Więcej informacji udzielają pracownicy Działu Świadczeń Rodzinnych
tel. 12 387 11 71
W dniu 18 marca 2015 roku Naszą Szkołę odwiedziła Nancy Cambel nauczycielka z Kanady, pracująca i mieszkająca w Toronto.
W trakcie spotkania dzieci poznały smak produkowanego w Kanadzie syropu klonowego, pokazała kanadyjskie banknoty, które tym różnią się od naszych, że są wykonane z trudnozniszczalnego tworzywa sztucznego.
Uczniowie klas IV-VI zadawali pytania dotyczące Kanady, a autor pierwszego pytania, w nagrodę za odwagę otrzymał w prezencie koszulkę reprezentacji kanadyjskich hokeistów.
Spotkanie odbyło się w miłej atmosferze, a Nancy była bardzo zadowolona chwaląc Naszych uczniów za aktywność i dobrą znajomość języka angielskiego.
List, który otrzymaliśmy od Nancy:
Thank you again for letting me come to your class, I had great time! You obviously are a great teacher - your student's English is excellent!
I hope you are enjoying your long weekend. Our Labour Day long weekend is the first weekend in September. Monday is the holiday, and school always starts on Tuesday. We do have a long weekend in May - Victoria Day Weekend. A celebration of Queen Victoria.
I will write more later. I wanted to send you an email right away so I do not lose your email again. My niece is coming soon for a visit. Have a great day.
Wycieczka do Muzeum Inżynierii Miejskiej
W dniu 28 kwietnia klasy 0 i I uczestniczyły w wycieczce do Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie. Obejrzeliśmy dwie wystawy: "Z dziejów polskiej motoryzacji" i "Wokół koła". Największym zainteresowaniem wśród dzieci cieszyła się wystawa interaktywna, na której uczestnicy samodzielnie wykonywali różnorodne doświadczenia związane z kołem i jego wykorzystaniem.
Dzień Ziemi
W sobotę 25 kwietnia, w ramach corocznych obchodów Dnia Ziemi nasza szkoła wraz ze stowarzyszeniem "Nasze Łuczyce", przy udziale OSP Łuczyce i LKS Kosynierzy zorganizowały akcję wspólnego sprzątania naszej miejscowości. Mieszkańcy porządkowali tereny wokół swoich posesji, a uczniowie wraz z rodzicami i nauczycielami oczyszczali tereny w okolicy szkoły. W trakcie akcji zostały też posadzone kwiaty jednoroczne przy szkole, na stacji PKP oraz thuje przy remizie OSP Łuczyce.
Po sprzątaniu, Stowarzyszenie i OSP zaprosiły uczestników na kiełbaskę z grilla, a dla najmłodszych dzieci zorganizowane zostały gry i zabawy na boisku Kosynierów.Na boisku wielofunkcyjnym rozegrano Mini-Turniej Piłki Siatkowej, w którym wzięły udział drużyna OSP Łuczyce i Reprezentacja Mieszkańców. Zwyciężyła drużyna OSP wynikiem 2:0.
W imieniu wszystkich uczestników akcji „Dzień Ziemi” w Łuczycach dziękujemy odpowiednim służbom tj. powiatowi, gminie, LP i PKP za uprzątnięcie przydrożnych rowów a sponsorom za pomoc w organizacji: przede wszystkim Gminie Kocmyrzów-Luborzyca za wsparcie finansowe na zakup zieleni , sklepom w Łuczycach ( Państwa Kadeli, Pani Pietrzyk i Pani Okońskiej ) za wsparcie rzeczowe, a firmie MPGO za dostarczenie i zebranie worków ze śmieciami.
Wizyta strażaków
28 kwietnia odwiedzili naszą szkołę strażacy z łuczyckiej OSP. Przyjechali najnowszym nabytkiem – supernowoczesnym wozem strażackim MAN. Mieliśmy okazję zapoznać się z jego budową oraz wszechstronnymi możliwościami. Podczas spotkania pan naczelnik Paweł Łach oraz pan prezes Michał Łach zachęcali naszych uczniów do wstąpienia w szeregi Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej, w której młodzież przygotowuje się do odpowiedzialnej i jakże pożytecznej służby w ochotniczej straży pożarnej, niosącej bezinteresowną pomoc w wypadkach i pożarach. Były również podarunki – uczniowie otrzymali od naszych strażaków kamizelki oraz opaski odblaskowe, a nauczyciele – osłony przeciwsłoneczne. Serdecznie dziękujemy!
Występ koła teatralnego
21 kwietnia uczniowie Koła Teatralnego „Gramy!” wystąpili na scenie Staromiejskiego Centrum Kultury Młodzieży w Krakowie w ramach XXX Festiwalu Teatrów Dzieci i Młodzieży „BAJDUREK”. Przedstawiliśmy inscenizację baśni Jerzego Ficowskiego pt. „Złote owce”. Serdecznie dziękujemy pani Basi Węgrzyn za przywiezienie dekoracji i rekwizytów na miejsce spektaklu.
W piątek, 24 kwietnia 2015 r. o godzinie 10.00 w Centrum Kultury i Promocji w Baranówce odbył się Gminny Konkurs Mini Playback Show. Przedstawicielami naszej szkoły byli: w kategorii klas 0-III Olivier Pawłowski- który zdobył wyróżnienie, a z klas IV-VI Julia Rosiek i Szymon Bednarczyk zajęli II miejsce. Gratulujemy :).
Zbiórka pod szkołą o 9.00
Konkurs recytatorski.
17 kwietnia 2015r. Estera Rymaszewska i Julia Rosiek wzięły udział w Gminnym Konkursie Recytatorskim w Kocmyrzowie pt. "Bo poezja śpi w Krakowie..." Gratulujemy Julii zajęcia III miejsca.
Informujemy, że w roku szkolnym 2015/16 zostanie uruchomiony w naszej szkole oddział przedszkolny dla dzieci 4 letnich.
Warsztaty profilaktyczne
31 marca odbyły się warsztaty profilaktyczne z zakresu przeciwdziałania agresji i przemocy wśród rówieśników. W zajęciach prowadzonych przez pana Grzegorza Kołacza z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Krakowie wzięli udział uczniowie klas IV-VI. Ufamy, że udział z w warsztatach poprawi relacje między uczniami oraz pozwoli na lepszą komunikację i współpracę w grupie rówieśniczej.
Wielkanoc
30 kwietnia 2015r. odbył się uroczysty apel z okazji zblizających się Świąt Wielkanocnych, podczas którego uczniowie klasy II , przy wsparciu trzecioklasistki, Estery Wierzbińskiej zaprezentowali przedstawienie o tematyce światecznej.Część apelu została poświęcona 10 rocznicy śmierci naszego patrona, Jana Pawła II, która przypada w czwartek, 2 kwietnia. Na koniec do wszystkich popłynęły świateczne życzenia ze strony Pani Dyrektor i Samorządu Szkolnego./fot. w albumie/
Konkurs Pocztówka do autora
Pomóżmy potrzebującym !!!
Zwracam się z uprzejmą prośbą o wsparcie materialne dla ubogich rodzin z naszej parafii. Dzięki pracy zespołu charytatywnego i szkolnych kół Caritas możemy do nich dotrzeć. Podzielmy się artykułami spożywczymi, sypkimi, posiadającymi długi termin przydatności do spożycia, pasteryzowanymi oraz artykułami higienicznymi . Artykuły te można składać w naszej szkole do piątku tj. 27 marca do kosza na ten cel przeznaczonego. Niech radość na twarzy bliźniego będzie zapłatą za ten gest ofiarności i ludzkiej życzliwości, tak by nikt nie zasiadł przy pustym stole w ten jakże radosny czas Wielkanocy. Dziękuję !!! Justyna Tarnawska
Opłata basenowa za II okres wynosi 200 zł. Bardzo proszę o jak najszybszą wpłatę.
Danuta Kozera
Archiwum Aktualności